Irak Krizi Türkiye Ekonomisini Vuruyor

1.143 views
views

Irak potansiyeli bakımından Türkiye’nin en kazançlı ihracat piyasası. İhracatçılar birliğinin açıklamalarına göre Irak ve Almanya Türkiye’nin ihracatında ilk iki sırayı alıyor. Geçen sene Türkiye, Almanya’ya 13.3 milyar $ ihracat yaparken Irak’ta bu rakam 11.9 milyar $.

Geçen on yıla oranla Irak ile olan ihracat 6.6 kat artmış durumda. 2014 ilk çeyreğinde gelir 4 milyar $ oldu bile. Son zamanlarda Irak’tan Türkiye’ye petrol akışını sağlayacak olan anlaşmalar sebebiyle iki ülke arasındaki ilişkilerde bozulmalar oldu. Fakat daha bu durum çözülmeden IŞİD’in Musul’u ele geçirmesiyle bu ikili anlaşma askıya alındı.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı Çetin Nuhoğlu: “Tırlar Irak sınırının 50 kilometre içerisinde bulunan aktarma merkezlerine yüklerini bırakıyor ve bu yükler Musul ve Samara üzerinden Bağdat’a ulaştırılıyor. Bu yollar üzerindeki ticaret durduruldu. Tek açık olan yol var o da Süleymaniye üzerinden. Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Nevaf Kılıç yaptığı açıklamalada bu iddiaları doğruladı. Kılıç: “Tırlar nakliye işlemini tamamlayamadan Türkiye’ye geri dönüp yüklerini depolara geri boşaltıyor.” Dedi.

IŞİD, Musul’u ele geçirdikten sonra diğer kentlere yönelmeye başladı. Bunun üzerine Türkiye Dışişleri Bakanı yüzlerce Türk şirketini ve binlerce çalışanı oldukları yerleri terk etmeleri konusunda uyardı. İki büyük Türk bankası Bağdat’taki şubelerini kapatmak zorunda kaldı.

Bu saldırılar ayrıca BIST’i de vurdu. İşgaller öncesinde 81.600 seviyesinde olan borsa dört gün içinde 4.000 puan düşerek 77.646 seviyesine geriledi.