İnternet Güncelleniyor

1.124 views
views

İnternet taramalarını hızlandırması beklenen yeni bir protokol onaylandı. Her internet adresinin başına gelen Http’nin ikinci sürümüne geçiş gerçekleştiğinde internette sörf daha hızlı hale gelecek. Bağlantıların hızı sabit ve süratli kalacak, daha fazla içeriğe aynı anda ulaşabileceğiz.

1980’lerde geliştirilen http sürümünün 1999 yılında Http/1.1’e  yükseltilmesinden bu yana geçen 15 yılda, bu protokol üzerinde pek bir şey değişmemişti. Http/2’ye geçiş gerçekleştiğinde son 15 yıldır gerçekleşen ilk büyük güncelleme de hayata geçmiş olacak IESG kısa adlı İnternet Mühendisliği Yönetim Grubu’nun üst düzey üyelerinden biri olan Mark Nottingham yazdığı blogda protokolün kabul edildiğini bildirdi. Nottingham yeni standardın uygulanmadan önce edit edileceğinide ekledi.

Protokol, son yıllarda kullanılmakta olan ve SPDY olarak adlandırılan Google teknolojisine dayanıyor. Protokolü yeniden keşif etmeye çalışmak yerine, eskisi ile uyumlu yeni bir uygulama oluşturmak istediklerini söyleyen Nottingham’a göre yeni sürüm, internetin şifreleme teknolojilerini kullanmayı daha kolay hale getirecek ve sayfaların daha hızlı yüklenmesini sağlayacak .

Önceki İçerikKim(ler) Suçlu?
Sonraki İçerik2014 Yılı İşsizlik Raporu
Paylaş