İnsansı Robot : HAN

1.606 views
views

han-robot-humanoid

 

Gün geçtikçe gelişen teknoloji insanları şaşırtmaya devam ediyor. Robot teknolojisi üzerinde her gün biraz daha ilerliyor. Dünya’nın en büyük elektrik fuarlarından biri olan Hong Kong Elektrik Fuarı’nda insana benzeyen bir robot tanıtıldı. Tanıtılan bu robot, robot biliminin ne kadar çok geliştiğinin ve daha da ilerleyeceğinin en büyük kanıtlarından sadece bir tanesi. İnsan yüzünden ayırt etmekte zorlanılan bu robot, Hanson Robotics isimli bir firmaya ait. İnsana benzeyen robotlar üretmesiyle bilinen bu firmanın en son sunduğu teknolojisi ise “Han” adı verilen bir robot. Robotun özellikleri ise insanları gerçekten etkiliyor. Göğsündeki kamerası sayesinde karşısında bulunan kişinin yüzündeki mimikleri algılayarak ona göre kendi mimiklerini oluşturabiliyor. Ayrıca yüz tanıma sistemi bulunan robot konuştuğu kişileri asla unutmuyor. Mobil bir uygulama sayesinde “Han” tek bir buton aracılığıyla gülebiliyor, göz kırpabiliyor, hatta sarhoş taklidi bile yapabiliyor.

Göğsünde bulunan kamerayla karşısında bulunan kişinin göz koordinasyonun ayarlayarak karşısındaki ile göz teması kurabiliyor. İnsanlarla akıcı bir şekilde diyalog kurabilen robotun vermiş olduğu insansı tepkiler, normal bir robottan kat ve kat üstün seviyede. Derisinin altında 40 farklı motor ile kontrol edilen robotun yüzü, çeşitli hareketler yaparken etrafındakilere doğal bir görünüm kazandırıyor.

Yapay zekâsı da bir o kadar kuvvetli olan robot insanları şaşırttığı kadar ürkütüyor da… Geliştirdiği robotlara daha insansı bir yüz vererek fark yaratmaya çalışan şirketin yapmış olduğu bu çalışma başarılı olduğunu kanıtlıyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra geliştirilmesi önemsenen yapay zekâya sahip makinelerin şu an hangi konuma geldiği gözler önüne serilmiş durumda. Birçok robot örneğine baktığımızda Han, gerçekten de bir şeyler başarmış gibi gözüküyor. Sorulan sorulara da verdiği hızlı ve mantıklı cevaplarla yapay zekâsının ne denli geliştirilmiş olduğunu kanıtlıyor. Prototip olarak üretilen yani daha geliştirilme aşamasında olan robot yarınlar için bizleri ümitlendirmiyor değil.