İncimizin İlkleri

1.240 views
views

İzmir… Tarihte hep ilk’lerin kenti olma özelliğiyle ünlenen İzmir, Türkiye’nin batıya açılan kapısı, Ege’nin incisi, cumhuriyetin, laikliğin ve demokratlığın beşiğidir.

Milli mücadelenin ilk kurşunun İzmir’de atıldığını biliyoruz. Türkiye’nin ilk iktisat kongresi 17 Şubat 1923′de İzmir’de toplandı…

Türkiye’nin ilk uluslararası fuarı, 9 Eylül 1936′da İzmir’de hizmete girdi.
İlk haftalık Türkçe gazete 1870′de Mehmet Salim Efendi tarafından “Devir” ismiyle İzmir’de yayınlandı.

Edebi dilde ilk Türkçe edebiyat dergisi “Nevruz”, Halit Ziya Uşaklıgil, Bıçakçızade Hakkı, Tevfik Nevzet tarafından İzmir’de yayınlandı.

İlk Türkçe gazetelerden “Hizmet”, yine İzmir’de 1886′da, Halit Ziya ve Tevfik Nevzat tarafından yayınlandı.

İlk modern tiyatro sahnesi, İzmir’de Kordonboyu’nda kuruldu. İlk Türk kadını tiyatro sanatçısı Bedia Muvahhit, İzmir’de sahne aldı.

İlk futbol müsabakaları İzmir’de Bornova’da başladı.

İlk at yarışları İzmir’de Buca’da başladı.

İzmir, modernitenin ilklerini yaratmıştır, cumhuriyetin ulusal bileşimini, modernleşmeyi başarmıştır. Burada cami, kilise, havra iç içedir. Kemeraltı dinlerin buluştuğu bir hoşgörü çarşısıdır, dünyada benzeri yoktur. Ne Kudüs’e benzer ne başka bir yere, çünkü oralarda terör ve güvensiz ortam vardır. İzmir bambaşkadır, herkesi kucaklar, din bağnazlığına rastlayamazsınız. Burada bir Giritli ile Konyalı, bir Selanikli ile Manisalı, bir Azeri ile Diyarbakırlı kol koladır, yan yanadır. Çünkü çağdaş yaşam arzusundadır. Huzurludur, mutludur, devrimlerini korumakta kararlıdır.