İnanmak ya da inanmamak: Batıl İnanç nedir?

1.828 views
views

Batıl inanç, mantıksal bir temele dayanmayan inanç ve davranışlara denir. Gerçek bir sonucu olmayan, tepkisi kanıtlanamayan davranışlarda bulunmak, sözler söylemek veya inançlara inanmaktır.

Batıl inançların kökenini, eski paganist inançlarda aramak gerekir. Bu çağlardan kalma batıl inanç dediğimiz alışkanlıklar devam etmiş, oysa bir zamanlar bunları anlamlı kılan inançlar çoktan unutulup gitmiştir.

Batıl inançların büyük bir bölümü kadınlara dayanır. Bazıları çok eski tarihlerden gelen boş inançlara ilişkin yalnızca bazı varsayımlarda bulunabiliriz. Günümüzde Ay’ın Dünya’nın bir uydusu olduğunu biliyoruz. Oysa bundan binlerce yıl önce yaşamış insanlar Ay’ın bir tanrıça olduğunu sanıyor, insanlara zenginlik ve uğur getirdiğine inanıyorlardı. Günümüzde yeni ay çıktığında sevdiği kişinin yüzüne bakmak ya da altına el sürmek türünden davranışlar o dönemlerden kalmış olabilir. At nalının uğurlu sayılmasının nedenlerinden biri, belki de eski Avrupa topluluklarından Keltlerin atın kutsallığına inanmalarıdır. Eski çağlarda topraktan çıkarılan demir cevherinden demir eşya üretme sanatının büyücülük olduğuna inanılması da bu inancı doğurmuş olabilir.

Aksıran bir kimseye “çok yaşa!” denmesinin, aksırma sırasında ruhun geçici olarak bedenden ayrıldığına ilişkin eski inançlardan doğmuş olduğu düşünülebilir. Aksıran kimseyi bu sözlerle sevindirmek, belki de ruhun esenlikle geri dönmesine yardımcı olma amacını taşır. İşte ülkelere göre bazı batıl inançlar:

 

Japonya

Batıl inanç denince akla ilk sıralarda gelen Japonlara göre yemek yedikten sonra hemen gidip yatağa uzanırsanız ineğe dönüşeceğine inanılır. Zaten çok çalışkan bir millet olan Japonlar için böyle bir eylem kaçınılmazdır. Bir başka inanış ise 4 rakamıdır. Japonca da ölüm kelimesiyle dört aynı telaffuz edilir. (shi). Bu yüzden hastane, otel gibi yerlerde 4 rakamı kullanılmamaktadır.

 

İtalya

İtalyanlar, otobüs, uçak, daire ve kat olarak 17’yi kullanmazlar çünkü 17 rakamı onlar için ölümü çağrıştırır. Onlara 17’nin uğursuzluk getirdiklerini söylerler. Bir başka inanış ise kimse birbirine şemsiye, mendil hediye etmez çünkü bunun yağmur veya gözyaşı getireceğine inanırlar. Biri diğerine şemsiye aldıysa, hediye aldığı kişiden bir cent alırlar böylece uğursuzluğu hafifletebildiklerini düşünürler. İtalyanlar kadeh tokuştururken birbirlerinin gözlerinin içine bakarlar, eğer bakılmazsa yedi yıl cinsel hayatın kötü geçeceği düşünülür.

 

Rusya

Rusya’da toplu taşıma biletlerinde altı rakam bulunur ve ilk üçü, son üçüne eşitse o biletin kişiye şans getireceğine inanılır. Bundan başka, unutulan bir eşya için eve dönülmez bu uğursuzluk getirir. Dönseniz bile ilk aynaya bakmanız gerekir. Bir şey karşılığında para vermeniz gerektiğinde elden verirseniz reddedilebilir. Çünkü bu şekilde iyi ya da kötü enerjiyi karşı tarafa aktardığınız düşünülür.

 

Hindistan

Gelelim batıl inançların başkenti diyebileceğimiz Hindistan’a. Burada yeni başlanacak şeyler, evlilik gibi şeyler astrolojiye göre düzenlenir. Büyük bir inanışa göre de yeni doğan çocukların sağlıklı ve uzun bir ömür geçirmesi için 30 metre yükseklikten aşağıda tutulan bir çarşafa bırakılır. Hindistan’da haftanın her günü bir mana taşır. Buna göre; Pazartesi günü saç kestirmek ya da tıraş olmak uğursuzluk getirir. Cuma günü ise sadece dilencilere para verilir, başka bir alışverişe verilmez.

 

Brezilya

Köklü din tarihi ve geçmişi olan Brezilya pek çok batıl inanca sahiptir. Mesela mango yerken süt içmenin ölüme neden olabileceğine inanılır. Ayrıca Brezilyalılar ocak ayının birinci gününde, bol bol mercimek tüketirler. Başka bir batıl inanca göre zengin olmak isteyenler ilk önce cezveye şekeri sonra kahveyi koyarlar.