IMF’den Bankalara Uyarı

1.156 views
views

Finansal krizleri önlemek için bankalar tarafından gerçekleştirilen reformlarda kayda değer bir gelişme kaydedilmediği konusunda IMF başkanı uyarıda bulundu.

IMF Başkanı Cristine Lagarde sanayi lobiciliğinin ve eski krizlerden kaynaklanan bitkinliğin sonucunda bu gecikmenin meydana geldiğini belirtti.

Ayrıca Lagarde, endüstrinin halen uzun vadeli öngörüleri bir kenara bırakıp kısa vadeli kârlara endekslendiğini de açıklamalarına ekledi.

Lagarde: “Artan eşitsizlik önemli bir hal almaya başladı. Bu bağlamda eşitsizlik ekonomilerin sürdürülebilir büyümelerinin lehine olmayacağı aşikar. Eşitsizlik önemli bir konu olmakla birlikte artmaya başladığında ekonominin istikrarı ve sürdürülebilirliğini etkilememesi için üzerinde durulması gereken bir faktör.

Örtülü Ödenek

Konuşmasında ayrıca Lagarde: ”En büyük problemlerden biri de “batması imkansız şirketler” olarak bilinen bankaların devlet tarafından plansızca destekleniyor olması. Son günlerde yapılan IMF çalışmalarına göre bu bankalar hala sistemik riskin başlıca kaynaklarıdır ve sert düzenleme ve sıkı denetimi elden bırakmamalıdır. Örtülü ödenekler ABD’de 70 milyar $ ve Avrupa’da 300 milyar $ gibi yüklü miktarlarda bankalara sağlanmaktadır. Bu bağlamda ortaya çıkabilecek bir sorunu önlemek için dünya otoritelerinin bu konunun üzerinde durması gerekmektedir. Bu finansal piyasalarda büyüyen bir boşluktur ve ülkelerin günlük kaygılarından çok bu durumunu ekonomik istikrarı korumak amacıyla ön plana çıkarmalıdır. Finans şirketlerinin kültürü değişmelidir. Devlet tarafından bankalara yapılan teşvikler olması gereken düzeyde ve şeffaf olmadır”.