İlk Üç Ayda 1970 İhlal

875 views
views

İnsan Hakları Derneği, Nisan ayının sonunda 2015 yılının ilk üç ayını baz alan bir araştırma yayınladı. Araştırmanın konusu Türkiye’deki çocuk hakları ihlali.

Araştırmanın sonucu olarak ilk üç ayda toplam 1970 çocuk hakkı ihlali tespit edildi. Edinilen bulgular sonucunda hak ihlallerinin 122’sinde yaşam hakkı ihlali söz konusu. 640 çocuk çeşitli nedenlerle yaralandı. 205 çocuk gözaltına alındı, 18i tutuklandı. 57 çocuk gözaltı ve cezaevlerinde taciz tecavüz ve işkenceye maruz kaldı. 12 çocuk hakkında resmi makamlara kayıp başvurusunda bulunuldu.

Devlet tarafından hazırlanan resmi verilere göre ise; 2165 çocuk cezaevlerinde. 893 bin çocuk resmen çalışıyor görünmekte. Bu çocukların 400 bini tarım sektöründe çalışmakta.

Araştırmanın dikkat çeken bir diğer bulgusu da  872 çocuğun Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir kurumun internet sayfasında  “potansiyel suçlu” olarak teşhir edildiği bilgisi.

Araştırmanın sonuçları doğrultusunda İHD toplumsal yaşamın her alanının çocuklar için bir hak ihlali alanına dönüştüğünü vurguluyor.

Denetim yetersizliği ve dış dünyanın giderek daha tehlikeli bir hale gelmesi hem çocukların haklarını ihlal ediyor hem de bireye dönüşmeleri aşamasında onları kötü etkiliyor.