Huzur Ve Mutluluğun Köyü

1.439 views
views

Günümüzde bakıma muhtaç ya da kimsesizlerin, hayatlarının geri kalanını devam ettirebilmek için bir durak olan bakım evlerinde; bakıcıların hastalara iyi davranmaması, sosyal hayattan uzak olmaları, uzun koridor ve hastahane odalarında yaşamını sürdürmek zorunda kalan hastalar için bu durum, üzüntü ve mutsuzluk sebebi olabilmektedir. Bu durumdan rahatsız olanlardan biri de Vonne Von Amerongen’dir.

20 yıl önce babasının ani ve acısız ölümü üzerine ”Tanrım ,teşekkür ederim, babamı bakım evinde yaşamak zorunda kalmadan yanına aldığın için…” diye dua etmiştir.Kendisi de Hollanda’da geleneksel bir bakım evinde çalışan Amerongen, babasının ölümünden sonra kendini; daha yaşanılabilir, sakin bir bakım evi kurma düşüncesinin içinde buldu. Koca koca binalardan uzak, hastahane zemini tadındaki zeminlerden arınmış bir bakım evi kurmak istiyordu.20 yıl boyunca bağış toplayarak ve Hükümetin de desteğiyle Amsterdham’ın eteklerinde her şeyden izole edilmiş Hogewey adında bir bakım köyü kurdu.Köyün kendine ait bir meydanı, postanesi, tiyatrosu ve bahçesi var.Diğer yerleşim alanlarından farkı ise her şeyin her an kameralarla izlenmesidir. Köydeki görevliler günlük hayatta nasıl giyiniyorsa öyle giyinip sokakta dolaşmaktadır. Güvenliği elde tutmak için de köyün dışarıya açılan bir tane kapısı bulunuyor.

Hogewey köyünde,standart bir bakım evini andıran koğuşlar, uzun geçitler ve koridorlar yok. Tesis sakinleri 6-7 kişilik evlerde 2 bakıcıyla beraber yaşamını sürdürüyorlar. Geriatri uzmanları ve bakıcılar; kasap, kasiyer, bakkal, postacı, katip gibi meslekler yaparak  her anlarında tesis sakinlerinin yanında oluyor hem de herhangi bir rahatsızlık anında direk müdahale edebilecek kadar hastaların hayatlarında bulunuyorlar. Yalnızca Alzheimer ve Demans hastalığının son evrelerindeki hastalar tesise kabul ediliyor.Ayrıca tesis sakinleri yaptıkları alışverişlere hiçbir şekilde para ödemiyorlar.Köyde taşıt olmadığı için kaza tehlikesi de yoktur.

Hogewey’in kuruluşundan bu yana Amerikan,İngiliz,İrlandalı,Alman,Japon,Norveçli,İsviçreli ve Avustralyalı uzmanlar global bir problem olan Demansın tedavisini bulma umuduyla sık sık bu mütevazi Hollanda şehrini ziyaret etmişlerdir.Ayrıca 2014 yılında İngiltere’nin bir kasabasında Hogewey’den model alınarak bir ‘Bakım Köyü’ inşa edildi.Benzer bir proje İsviçre’de de devam etmektedir.