Honore de Balzac 215 yaşında

1.893 views
views

Fransız yazarın asıl adı Honore Balssa’dır. Sonrasında adını Balzac olarak değiştiren ve soyluluk ifade eden “de” takısı ekleten yazar 20 Mayıs 1799 yılında Fransa’nın Tours kentinde köylü bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş ve 18 Ağustos 1850 yılında yine Fransa Paris’te hayata gözlerini yummuştur. Doğum gününde dünya edebiyatına yaptığı katkılardan dolayı Balzac’ı saygıyla anıyoruz.

Yaşamı boyunca, bir salon adamı olarak göze çarptı. Hükümdarların hükümdar soyundan gelmesi gerektiğini savunanlara katıldı, görüşlerini kimi yapıtlarına da yansıttı. 1830’lardan sonra bir toplum tarihi yazmak amacıyla, eski ve yeni romanlarını üç bölüm altında topladı: Örf ve Adet İncelemeleri; Felsefi İncelemeler ve Çözümleyici İncelemeler.

Honore-De-Balzac2

 

Goriot Baba, Vadideki Zambak en bilinenleri olmak üzere otuzun üzerinde kitap yazmıştır. Balzac 1850 yılında öldüğünde arkasında seksen beş tamamlanmamış ,ellisi taslak halinde kalmış romanlar bıraktı. Balzac, İnsanlık Güldürüsü’nün, sayısı 2000’i aşan kahramanları ile önümüze Fransız toplumunu ve kimi evrensel değerleri sermiştir. Balzac’ın günde 40 fincan kahve içtiği ve ölümünün kahve zehirlenmesinden olduğu rivayet edilir. Günümüzde Balzac’ın bu özelliğine ithafen dünyanın birçok yerinde kafeler ve kitapevleri oluşturulmuştur.

balzacscoffeeroasterspack9a

 

Honoré de Balzac ölçüsüz hırsı, devasa yapıtının evrenselliğiyle, Moliere ve Hugo’yla birlikte kuşkusuz Fransız edebiyatının en önemli adlarındandır. Goriot babayla gerçekçi romanın kurucusu sayılır. İtalya’da Dante’nin, İspanya’da Cervantes’in, İngiltere’de Shakespeare’in, Almanya’da Goethe’nin, Rusya’da Tolstoy’un yaptığı gibi, o da Fransa’da gerçekliğe damgasını vurmuş, dilin bütün olanaklarını kullanarak çağının toplumunu anlatmış, kendi kişiliğini yapıtına yansıtarak, yaşamla edebiyat arasında şaşırtıcı ilişkiler kurabilmiştir. Yaşamla romanı kaynaştırarak, ‘yaşamdaki zaferlerle’ ‘edebiyattaki zaferleri’ aynı potada eritmiş, yaşamını ve romanlarını ‘kesinlikle aynı biçimde kurmuştur’ (Proust).

Balzac’ın ünlü sözleri:

-Sevilen kadın bütün kadınların en güzeli değil midir?

-Ayakkabılarım olmadığı için üzülürdüm.Ta ki sokakta ayakları olmayan adamı görene kadar.

-Bilginin efendisi olabilmek için çalışmanın uşağı olmak şarttır.

-İyi dostluklar hesapsız kurulur… ve daha niceleri.