Hollande’nın Türkiye Ziyareti

1.189 views
views

hollande

Son günlerde özel hayatında yaşadığı çalkantılı günlerle gündemden düşmeyen Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ülkemize bir ziyarette bulundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile  Türk – Fransız İş Formu Kapanış oturumuna katılan Hollande bu ziyaretin istisnai bir durum olduğunu söyledi. Bu istisnai durumun ziyaretin 22 yıl aradan sonra gerçekleşmiş olmasından değil Türkiye-Fransa ilişkilerinde yeni bir sayfa açılmasından, ekonomik ilişkilerde yeni bir eşik atlanmasından kaynaklandığını belirtti. Türkiye’nin reformlar konusundaki çabasını ve hızını takdir ettiğini söyleyen Hollande Fransa’nın her zaman Türkiye yanında yer alacağını belirtti.
“12.5 MİLYAR EUROLUK TİCARET HACMİMİZ 20 MİLYAR EURO OLSUN.”
Son on yılda Türkiye’nin tam da yüksek büyüme rakamlarına ulaştığı dönemde yaşanan gelişmeler baktığınızda Fransa Türkiye’de sürekli piyasa payı kaybetti. Fransa’nın 2002 yılında yüzde 6’ya tekabül eden Türkiye’deki ticaret payının, 2012’de yüzde 3’e düştüğünü görüyoruz. Bunu kabullenemem. Bunun siyasi ve hukuki sebepleri vardı. Benim tek isteğim bu ziyaretimle bunu yeniden başlatmak, bu süreçte aramızda tekrar bir güven ortamı oluşturmak.
Hollande’nın değindiği bir diğer konu ise iki ülke arasındaki vize zorluğuydu. Türk iş adamlarının Fransa’ya yatırım yapmasını istediğini söyleyen Hollande , “Peki vizelerdeki kısıtlamak ne olacak” sorusuna, “Ben Dış işleri Bakanlığı’na gerekli talimatı verdim. Bundan sonra iş adamları,aydınlar ve sanatçılar kolayca Fransa’ya gelip gidebilecekler.” dedi.

turkiye-ye-referandum-mesaji-5596364_o

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Fransa Cumhurbaşkanı ’nın görüşmesine soykırım tartışması ve AB’ye tam üyelik müzakereleri damgasını vurdu. Hollande “Tarihi araştırmak acılı olabilir fakat tarih unutulmamalı ve araştırılmalıdır. Hukuku arayacağız. Herkesin konuyu anlamasına çalışacağız. Fransa’da bir kanun oylandı, hukuka geçti. Soykırımın inkarını cezai müeyyideye tabi tutan bir çerçeve kararı var.”dedi.
AB müzakereleri hakkındaysa Türkiye için çok önemli bir süreç olduğunu, Fransa tarafından müzakerelerden sonra üyeliğin referandum ile sonuçlandırılacağını belirtti.

candan

 

Son olarak Galatasaray Üniversitesi’ne söyleşiye katılan Hollande öğrenciler ve akademisyenlerle konuştuktan sonra Candan Erçetin’e Sanat ve Edebiyat nişanı taktı.