HAYAT VE POZİTİF YAŞAM

308 views
views

Her ne kadar sorunlardan kaçsanız da, bazen hayatın sizi bir bataklık gibi kendi karanlığına çektiğini hissedersiniz. Ben de bu yazımda olumlu düşünmenin ve zihnimizdeki negatif düşüncelerden arınmanın birkaç yönteminden bahsedeceğim.

Hayatın karmaşası bizi tahmin ettiğimizden daha çok yıpratır. Şehrin gürültüsü, çevremizde bizim istemediğimiz ama mecburen aynı ortamı paylaşmak zorunda kaldığımız insanlar, stres… Bunun için verilebilecek en güzel tavsiye; günün belli bir saatinde (özellikle en yoğun olduğunuz saatlerinden birinde) kendinize zaman yaratın. Yalnız kalabileceğiniz bir alan bulun ve zihninizi boşaltın. Bunu günde birkaç kez tekrar edin ve ruhunuzu nefret, öfke gibi negatif duygulardan arındırın. Sonra o aynı ortamda bulunmak zorunda kaldığınız kişi veya kişilerin yanına dönün ve onlara gülümseyin. Öfke, kin gibi duygular insanı en çok yıpratan, mutsuzluğa sürükleyen histir. Bunu kendinize yapmayın çünkü bir tek size zarar verir. Gece yatmadan önce de zihninizi boşaltın. Huzurlu bir uykunun temeli kuşkusuz rahat bir zihne sahip olmaktır. Ama unutmayın ki zihin uzun süre boş kalmaz. Belli bir süre sonra negatif düşünceler yeniden etrafınızı saracaktır. Bu yüzden zihninizi tamamen boşalttığınızda onu güzel anılarla doldurun ya da hayal gücünüzü kullanın ve size huzur veren kelimeleri yüksek sesle tekrar edin.

Hayat tutkusunu yitirip monotonlaştığında gücünüzün bittiğini, mutsuzlaştığınızı hissedersiniz. Kendinizi yeniliklere açık bırakın ve şükretmeyi öğrenin. Başınıza gelen iyi, kötü her şey için şükredin. Bu hayatınızı daha güçlü bir ele teslim etmek gibi. Siz de kısa sürede kaygılarınızdan tamamen kurtulamamış olsanız da üstesinden gelmeyi başaracaksınız. Sağlık bakanlığının açıkladığı verilere göre Türkiye’de her 10 kişiden biri antidepresan kullanmakta. Özellikle kadınlarda bu oran iki katı. Türkiye’de antidepresan kullanımı son 5 yılda %70 oranda artış göstermekte. Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre ise insan nüfusunun %4’ü yani yaklaşık 300 milyon kişi depresyonda. Peki bu durumla nasıl başa çıkacağız?

Ünlü Amerikalı filozof ve psikolog William James “Benim neslimin en büyük keşfi insanoğlunun düşüncelerini değiştirerek yaşamını değiştirebileceği fikridir.” demiş. Yani biz istersek her şey mümkün. Olumsuzlukları, başarısızlıkları, yenilgiyi ve zorlukları düşünmeyin. Bunların yerine tam tersi duyguları düşünün ve hayalinizdeki resmin bir fotoğrafını çekin. Bu fotoğrafa sıkıca bağlanın. Unutmayın insan gün boyunca ne düşünüyorsa odur!