Havagazı Fabrikasında Neler Oluyor ?

1.846 views
views

İzmir Büyükşehir Belediyesi, restorasyon çalışmalarını tamamladığı tarihi Havagazı Fabrikası’nda çevre düzenlemesine başladı. Fransızlar tarafından 150 yıl önce inşa edilen Alsancak’taki Havagazı Fabrikası’nda yapılan restorasyon çalışmalarının ardından çevre düzenlemesine başlandı. Çevre düzenlemeleri kapsamında altyapı düzenlemelerinin de gerçekleştirileceği fabrika sahasında açık hava sineması, otopark, yeşil alanlar, alışveriş stantları, açık sergileme alanı, kafeteryalar ve eğlence yeri oluşturulacak.

Fabrika sahasındaki dökümhane binası kafeterya olarak planlanırken, depo binaları da sergi salonu ve sanat atölyeleri şeklinde düzenlendi. Ayrıca diğer tescilli yapılar, okuma salonu satış birimi ve idari bina olarak kullanılmak üzere restore edildi.

Havagazı Fabrikası’nın kültürel aktivite ve çekim merkezi haline getirileceğini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, bu projenin hayata geçmesiyle, İzmir’in kültür ve sanat kenti olma hedefine bir adım daha yaklaşmış olacağını belirtti. Eski Havagazı Fabrikası’nın yeri ve yapısı itibariyle, kentlinin yanı sıra turistlerin de ilgisini çekeceğe benziyor.