Günümüzün Parlayan Yıldızı; Liderlik ve Girişimcilik

1.281 views
views

Liderlik ve Girişimcilik kelimelerini son zamanlarda ne kadar da dile getirmeye başladık farkında mısınız?

Birçok eğitimci, iş adamı, akademisyen, danışman, doktor hep bu 2 kelimeden bahsedip durur oldular günümüzde. Hatta biraz daha ileri gidip 10 yıl sonra dünyayı şekillendirecek kişilerin, akademisyenler ya da doktorlar değil lider ve girişimci ünvanına sahip kişiler olacağını öngörmektedirler. Gelin bir de biz inceleyim bu konuyu.

Liderlik neden yüzyılın idolü? Çünkü öğrenmekten vazgeçmemek zorundadır bir lider. Bilgi, beceri bir yana temel felsefesi Değişim ve Deneyimdir bir liderin. Liderler asla statik değildir, dinamiklerdir. Kesinlikle onlar ‘bilindiği gibi ‘kelimesini kullanmazlar. Çünkü her gün bir şeyler değişir. Dünya liderlerinin dışına çıkıp sanattan örnek vermek gerekirse; Usta sanatçımız Mimar Sinan 87 yaşında ‘hala öğreniyorum’ demiştir ve en önemli eserlerini 60,70,80li yaşlarda vermiş koca bir lider-girişimcidir.

Girişimcilikse bir iş değil ruh halidir. Duygusal zekasını kullanamayan hiçbir kimse de Girişimci sıfatını kazanamaz.

Lider-Girişimciler beyni de kalbi de ruhu da beslemek zorundadırlar. Güçleri bir araya getirerek sinerji oluşturma kabiliyetine sahip olmalılar. Liderin yol arkadaşları olmazsa imkansızı başaramaz. Lider ve Girişicilerin her fikir ya da maddede 3 soruları vardır kendilerine:

  • Problem çözülüyor mu?
  • Bu kadar acil mi?
  • Para eder mi?

 

Her şey en basit sorularda gizlidir. Sizler inançla ilk adımı atın, bütün basamakları görmek zorunda değilsiniz…