Gün Mü Bayram Mı ?

1.085 views
views

Bir bilginin ya da olayın kamuoyuna sunulması diye tanımlanan meslek grubu gazeteciliktir. Dergi ya da gazetelerin hazırlanmasında görev alırlar. Gazeteciler elde ettikleri bilgiyi tarafsız ve şeffaf bir şekilde aktarmak durumundadır ve gazetecilik teorik bilgilerin pratikte işlenip servis edilmesi zorunluluğu olan bir bölüm olarak okutulmaktadır. Ancak son yıllarda gazetecilik eğitimi almayan birçok kişinin bu alana yöneldiğini görmekteyiz. Mesleğin icrası gün geçtikçe zorlaşıyorken bir de tepeden inme gazetecilerin varlığı bu alanı daha da karmaşık bir hale getirmektedir.

20121218_turk-gazeteci-serbest-birakildi

1961 anayasası ile çalışan gazeteciler için 212 sayılı yasa çıkarılmıştır. Bu yasa ile gazetecilerin durumunu iyileştiren düzenlemeler yapılmış, gazete sahipleri bu duruma karşı çıkmıştır. Gazeteciler 10 Ocakta bir yürüyüş düzenleyerek haklarını savunmuşlar ve patronlarını protesto ederek ‘BASIN’  adlı gazetelerini çıkarmışlardır. Ancak 12 Mart 1971 muhtırasıyla birlikte 212 sayılı yasa sınırlandırıldı. 1961 deki haliyle ‘Çalışan Gazeteciler Bayramı ‘ olarak kutlanan 10 Ocak günü, 1971 düzenlemeleriyle birlikte ve aynı zamanda bir tepki de olarak ‘Çalışan Gazeteciler Günü’  adını almıştır.

Türkiye’nin tarihsel süreci içerisinde özgürlükler bir alınıp bir verilme şeklinde devridaim olmuştur. Basın özgürlüğü de bundan nasibini almıştır. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), ‘2014 Basın Özgürlüğü İndeksi’ne göre Türkiye, geçen yıl olduğu gibi bu sene de 180 ülke arasında 154. sırada yer aldı.

Nihayetinde ulusal ya da uluslararası alanda olup bitenlerin televizyon, internet, gazete, dergi v.b. iletişim araçlarıyla bize ulaşmasını sağlayan gazeteciler yani basın emekçileridir. Türkiye‘de günümüzde tutuklu gazeteci sayısı 1980 ihtilalindekine göre çok daha fazladır. Basın ve iletişim araçlarının sesinin kısılması toplumun haber alma hürriyetinin tehdidi anlamına gelmektedir.

Gazetecilik gerek fazla mesai yapılması, oto-sansür, düşük ücret, liyakat esasının gözetilmemesi, gerekse emeğin hak ettiği değeri görmemesi gibi sorunları içinde barındırmaktadır. Genel itibariyle gazeteci ve yazarlar durumdan muzdariptir.

Emeğin varlığının ortaya konulması adına 10 Ocak, Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanmaktadır.

 

 

Burcu KESKİN