Giyotinden Haklara

1.971 views
views

New York’ta daha iyi şartlarda çalışmak isteyen insanlar vardı. Bu amaçla grev yapmaya karar verdiler ve polis engeliyle karşılaştılar. Çalıştıkları fabrikaya kapatıldılar ve çıkan yangından sağ kurtulamadılar. Onlar 40.000 kadın işçiden 129’uydu ve tarih 8 Mart 1857 idi.

1960lara kadar anılması yasak olan Dünya Emekçi Kadınlar günü savaş yıllarının ardından Birleşmiş Milletlerin de tanımlamasıyla özgür hale geldi. Türkiye de 1921 yılından itibaren kutlanıyordu ta ki 80 ihtilaline kadar. İhtilalden ancak bir süre sonra kadın örgütleri tarafından yeniden kutlanmaya başlandı.

2036_137_1_t

Kadını toplumda ikinci sınıf vatandaş olarak gören, işsizliğin kadınların çalışma hayatından çekildiğinde ortadan kalkacağını düşünen ve sosyo-kültürel alanlardaki kararlarını karantina altına almak isteyen davranış ve müdahalelerin önüne geçmek için kadın örgütleri kolları sıvamış, modern kadın hareketleri desteklenmiştir.

Dünyanın birçok yerinde kadın haklarıyla ilgili reform yapılmakta ve topluma kazandırılmaları sağlanmaktadır. Bu anlamda Feminizm kadın haklarını körü körüne savunup erkeğe muhalefet olmak değildir. Evet, kadın bir öznedir ve pozitif ayrımcılığı hak eder ancak kadın ve erkeğin iradesinin eşit şartlarda ortaya konulmasını sağlamak için savunulan bir felsefedir.

Sadece 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde değil, her gün biraz feminist olmanız dileğiyle…

Burcu KESKİN