Geleceğin Biyonik Göz Teknolojisi

1.180 views
views

Son yıllarda teknoloji alanında kat edilen ilerlemeler daha da hızlı artmakta. İlerleme ile olumlu yönde gelişmelerde sağlanıyor. Gerek bilişim, gerek otomotiv gibi alanlarda ilerleyen teknoloji her alanda olduğu gibi sağlık alanında da kayda alınacak derecede önemli gelişmeler göstermekte. Herkesin bildiği Terminatör, Star Wars benzeri ileri teknolojileri baz alan bilim kurgu filmlerinden fırlamışçasına gelecek bir proje olarak karşımıza çıkarak bizleri şaşırtıyor.

İtalya’da bulunan MHOX Tıp Laboratuarı’nda geliştirilmekte olan Enhance Your Eye adındaki yapay bir göz projesi tanıtılmıştır. Proje, İngilizcesi göz anlamına gelen ve verilen adın kısaltması olan “EYE” kelimesiyle anılmakta.
Bilim-kurgu gibi gelen kısmı ise bu EYE projesi bir biyonik göz olacak ve teknolojinin nimetlerini fazlasıyla kullanmasıyla dikkatleri üzerine çekecek. Yani, EYE fotoğraf çekebilir, video kaydı yapabilir, Wi-Fi ağlarına bağlanarak internet bağlantısı sağalabilir bir göz olacak. Çekilen fotoğrafları mobil uygulamalardaki gibi çerçeve ve filtreleme özelliği de bulanacak.

Görme bozukluğu ve görme duyusunu kaybetmiş kişilere yönelik yapılan bu çalışmanın normal bir biyonik göz olan Heal, fotoğraf ve video kaydı yapabilen özellikli hali Enhance ve WiFi bağlanabilir özellikli Advance şeklinde üç farklı seçeneği olacak. Ayrıca bu üç tür de 3D yazıcılar vasıtasıyla üretilecek.

Şu anda hayal gelen bu proje için ön görülen tarih ise Ocak 2027 olarak belirlenmiş.

nnx-001 - EYE

KAYNAK:  http://mhoxdesign.com/eye-en.html