Geçmişten Günümüze Sahaflar

2.392 views
views

Osmanlı’da matbaa ülkeye gelmeden  önce kitaplar elle yazılıyordu. Bu kitapların saklanıp satıldığı yerlere sahaf dükkanları denilmekteydi. Günümüzde ise sahaf dükkanları eski kitapların satıldığı yerler olarak bilinmektedir.
sahaf
Ulema sınıfı kitapların yazılmasına ve ciltlenmesine çok önem vermekteydi. Öyle ki saray tarafından bu meslekle uğraşan insanlar teşvik edilmekteydi. Kitap yazmak ve  ciltlemek dönemin en gözde meslekleri arasına girdi.İlk olarak 14.yüzyılda Bursa’da ortaya çıkan sahaf kültürü başkentlerin değişmasiye önce Edirne ardından İstanbul’da buraların sahaf merkezi olmasına zemin hazırladı. Evliya Çelebi’nin hizmetinde 300 ü aşkın sahaf olduğu kaynaklar  arasındadır.  Kitap sayısı artıkça sahaflar halkın aydınlanmasında da büyük rol oynadı. Geçmişten günümüze kültür, gelenek ve bilgilerin aktarılmasında bir köprü görevini  üstlendi.  Şİmdilerde sahaflar eski gösterişli halinden yoksun yine de bütün birikimleriyle ayakta durmaktadırlar.

Ülkemizde bir çok şehirde sahaf çarşıları bulunmaktadır. Bunların en bilineni Beyazıt Sahaflar Çarşısı’dır. İzmir, Ankara ve Bursa’da tarihi sahaflar çarşıları bulunmaktadır. Buralar genellikle kitapseverlerin en gözde mekanları arasındadır.
Sahafların yaşatılması ve  geleneneğin bozulmaması için çeşitli etkinlikler ve festival yapılmaktadır. Beyoğlu Sahaf Festivali yurt çapında en bilinen festivaldir. Festival boyunca, kitapların yanı sıra tarihe tanıklık eden dergiler, eskiye ait yazılar, eski fotoğraflar, film, tiyatro afişleri, nadide levhalar, mektuplar, kartpostallar ve özel koleksiyonlar da stantlarda meraklılarının ilgisine sunulmaktadır.