GDE (Genetiği Değiştirilmiş Embriyo)

1.500 views
views

Geçtiğimiz günlerde Çin’deki Sun Yat-sen Üniversitesi bilim insanları insan embriyosunun genetiğini değiştirdiklerini duyurdular. Doğumla gelebilecek hastalıkları önlemeyi hedef alarak yapılan çalışmanın bilinmeyen birçok sonucu olabileceği düşünülüyor. Bilim insanları araştırmalarını yürütürken birden fazla spermle döllenmiş ve yaşaması  mümkün olmayan embriyoları kullanmışlar. Bu unsurun etik sorunsalının önüne geçeceği düşünülmüş.

Yapılan deneylerde hasarlı DNA parçalarının yerine yapay DNA dizilimleri yerleştirilerek, yerleştirilen yapay dizilimin uyum sağlaması beklenmiş. Böylece genetik hastalıkların DNA dizilimleri tespit edilecek ve hasarlı parça kesilerek yerine yapay sağlıklı DNA parçası enjekte edilecek.

Araştırmalar boyunca kullanılan 86 embriyonun 27 tanesinde değişiklik yapılabilmiş. %14’lük bir başarı oranı sağlanırken 32 embriyonun öldüğü tespit edilmiş.

Bilim dünyasında tartışmaları da beraberinde getiren bu araştırma, bazı bilim çevreleri tarafından dönüm noktası olarak görülürken, araştırmayı riskli bulanlar da var.

Henüz başlangıç aşamasında olan deneylerin nasıl sonuçlar elde edeceği bilinmediği gibi başarılı olması halinde doğacak çocuklarda nasıl etkiler yaratacağıyla da ilgili bir bilgi yok.