Gabriel Garcia Marquez’in Ölümü

2.044 views
views

Edebiyatseverler olarak üzücü bir nisan ayı geçirdik. Nobel ödüllü edebiyatçı tam adıyla Gabriel Jose de la Conciliacion Garcia Marquez 17 Nisan’da Meksika’daki evinde hayatını kaybetti.

87 yaşında ki yazar bir süredir akciğer ve idrar yollarıyla enfeksiyonu nedeniyle tedavi görüyordu ve iki yıl önce demans(bunama) hastalığı nedeniyle yazmayı bırakmıştı.

1

Hayata 6 Mart 1927 de Kolombiya’nın Aracataca kentinde başlayan yazar, Kolombiya Ulusal Üniversitesi’nde başladığı hukuk ve gazetecilik öğrenimini yarım bırakarak uzun yıllar gazetecilik yaptı. Öykü yazmaya 1940’ların sonunda başladı.1954 de çalıştığı gazete tarafından Roma’ya gönderildi. O zamandan sonra ömrünün büyük bölümünü Paris, Venezuela ve son olarak da Mexico City olmak üzere yurt dışında geçirdi. Romanlarıyla ünlenmesine rağmen hep gazeteciliğe devam etti.

Garcia Marquez, en çok “büyülü gerçeklik” yapıtı “Yüzyıllık Yalnızlık”la biliniyordu.

1967’de yayımlanan roman tüm dünyada 30 milyon adetten fazla sattı. Yüzyıllık Yalnızlığın ilk bölümünü yazma fikri Acapulco’ya giderken aklına geldi. Geri dönüp, günde altı paket sigarayla odasına kapandı. 18 ay sonra “geri döndüğünde” ailesinin 12 bin dolar borca girdiğini öğrendi. Ama elinde çok satan romanına dönüşecek 1300 sayfa vardı. Romanın İspanyolca ilk basımı bir hafta içinde tükendi. Sonraki 30 yıl içinde kitap 30’dan fazla dile çevrildi

234

 

New York Times gazetesi, “Yüzyıllık Yalnızlık” eserini, tüm insanlık için “Eski Ahit’ten bu yana okunması gereken ilk edebiyat ürünü” olarak tanımlamıştı.

 

İlk romanı Yaprak Fırtınası(1955)’in ardından yazdığı diğer eserleri; ”Albay’a Mektup Yazan Kimse Yok,Hanım Ana’nın Cenaze Töreni,Şer Saati,Yüzyıllık Yalnızlık,Sevgiden Öte Sürekli Ölüm,Mavi Köpeğin Gözleri,Başkan Babamızın Sonbaharı, İyi Kalpli Erendira ile İnsafsız Büyükannesinin İnanılmaz ve Acıklı Öyküsü, Kırmızı Pazartesi, Kolera Günlerinde Aşk, Labirentteki General, On İki Gezici Öykü, Aşk ve Öbür Cinler, Benim Hüzünlü Orospularım’dır.

 

  5 9 8 76 0