Filmekimi ve Sen Aydınlatırsın Geceyi

1.538 views
views

 Filmekimi İzmir’de

filmekimi-yaklasiyor--3539432

 ‘’Sonbahar Film Haftası’’ olarak sevenlerine ödüllü festival filmleriyle dolu bir hafta geçirmeyi amaçlayan Filmekimi Festivali İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından 2002’den bu yana her sene gerçekleştirilmektedir.

İlk olarak 2002 yılında sadece Emek Sineması’nda gerçekleşen bu etkinlik bu sene İstanbul, İzmir, Ankara, Trabzon, Gaziantep ve Bursa’da izleyicileriyle buluşuyor.

Sen Aydınlatırsın Geceyi

“İnsan Endişeden Yaratılmıştır”

cats

Ekim ayı boyunca Türkiye’nin farklı şehirlerinde gerçekleşen Filmekimi Festivali’nin İzmir’deki gösterimi 4-6 ekim tarihleri arasında Sevgi Yolu üzerindeki Karaca Sineması’nda yapıldı. Festivale olan yoğun talepten dolayı 7 Ekimde ek seans açıldı.

Ek seans açılan filmlerden biri de içlerinde en çok ödül almış film olan Sen Aydınlatırsın Geceyi adlı filmdi.

Başrollerinde yer alan ve en son Leyla İle Mecnun dizisinde birlikte rol almış olan Ali Atay, Ahmet Mümtaz Taylan, Cengiz Bozkurt ve Serkan Keskine bu filmde Derya Alabora, Demet Evgar ile Damla Sönmez eşlik ediyor. Yönetmen koltuğunda ise yine Leyla ile Mecnun’un yönetmenliğini yapmış olan Onur Ünlü oturuyor.

T111514511141994745

Karakterlerin tamamının süper kahraman ya da kabullenilmiş tanrısal güçleri olan sıradan insanlar olduğu bir kasaba hayal etmiş Onur Ünlü. Hikayenin asıl kahramanı ise Cemal. Karısını çok seven Cemal’in onun uğrunda neler yapabileceğine inanmak için önce Onur Ünlü’nün kafasının içine girebilmemiz gerekiyor. Onun gözünden bakmaya başladığımızda- ya da bizim bakmamızı istediği pencereden baktığımızda- ise film tadından yenmeyecek bir duruma geliyor.

Klişeleri kullanarak klişeden uzak bir film yapmayı seven Onur Ünlü bu filmle daha şimdiden 2013 İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film, FIPRESCI, En İyi Senaryo ve En İyi Kurgu ödüllerini kazandı.

Festivalde gösterilen filmlerin tamamı ise şöyle:

1)     SEFERTASI (Ritesh Batra)

2)     HELI (Amat Escalante)

3)     SEN ŞARKILARINI SÖYLE (Joel Coen & Ethan Coen)

4)     GEÇMİŞ (Asghar Farhadi)

5)     SON DURAK (Ryan Coogler)

6)     SON ŞANS (Ari Folman)

7)     SADECE AŞIKLAR HAYATTA KALIR (Jim Jarmusch)

8)     MAVİ EN SICAK RENKTİR (Abdellatif Kechiche)

9)     BENİM BABAM, BENİM OĞLUM (Hirokazu Kore-eda)

10)  GLORIA (Sebastián Lelio)

11)  ÖLÜMSÜZ AŞK (David Lowery)

12)  GENÇ VE GÜZEL (François Ozon)

13)  LOCKE (Steven Knight)

14)  SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ (Onur Ünlü)

15)  GÜNAHIN DOKUNUŞU (Jia Zhang-ke)

16) BİR HURDACININ HAYATI (Danis Tanovic)