Film Gerçek Mi Oluyor?

1.597 views
views

Jim Carrey’in başrolünde oynadığı ‘Eternal Sunshine of the Spotless Mind’ filmi gerçek oluyor. Carrey filmde hafızasının belli kısımlarını kendi isteğiyle sildiren bir adamı canlandırıyordu. Bilim insanları, fareler üzerinde yaptıkları deneyde, tıpkı filmdeki gibi hafızanın belli bölümlerini nasıl silebileceklerini ortaya koydu.

 

Biological Psychiatry dergisinde yayımlanan araştırmada, fareler üzerinde yapılan deneylerde hafızanın belli kısımlarının silinebildiği belirtildi. Araştırmanın başında yer alan sinir bilim uzmanı Courtney Miller, “Hafızamız bizi biz yapan şey, ancak bazı anılar hayatı çok zorlaştırabilir” dedi.

 

Miller, “Jim Carrey’in filminde yaşananların aksine, bizler insanların geçmişindeki travma ve uyuşturucu bağımlılığı gibi olaylara ait anıları selektif olarak imha etmeyi amaçlıyoruz… Fareler üzerinde yapılan deneylerde, hafızanın geri kalan kısmına zarar vermeden beyinde kökleşmiş olan madde bağımlılığını silebileceğimizi gösterdik” ifadesini kullandı.

22685806

 

Bununla ilgili bir diğer çalışma ise Hollanda’nın Nijmegen kenti Radboud Üniversitesi Hastanesi’ndeki bilim adamı Marijn Kroes ve ekibinden geldi. Yaptıkları çalışmalar neticesinde insan hafızasından istenmeyen anıların silinebileceğini kanıtladılar. Kroes şiddetli depresyon geçiren 42 kişi üzerinde gerçekleştirdiği deneyler sırasında üç gruba ayırdığı deneklerin beyinlerindeki “Hassas hedefli elektroşok-ETC” terapisi uygulayarak sonuca ulaştığını açıkladı.