FED’in Faiz Artışına Gitme Nedeni

1.023 views
views

Küresel piyasaların uzun süredir beklediği faiz artışı geldi. FED, 2006’dan bu yana ilk defa faiz artışına gitti. Peki banka neden bu kararı aldı. Bankanın faiz artışına gitmesinin nedenleri:

FED, istihdam piyasasındaki gelişmenin faiz artışının kilit nedeni olduğunu ifade etti. Ülkede işsizlik kriz öncesi seviyelere düşüyor ve Fed’in yeni istihdam göstergesi bir toparlama gösterdi. Fakat Fed yetkililerinin enflasyon ile ilgili endişeleri devam ediyor.

FED’in faiz artırmasıyla kamu borçlanması yükselecek. Ülkede federal borç son yıllarda artsa bile, hükümetin yıllık faiz ödemeleri Fed’in borçlanma maliyetlerini minimize etme çabaları sayesinde artış gösterdi.

Mortgage oranları büyük olasılıkla artış gösterecek. FED’in kısa vadeli faiz oranları üzerinde bir kontrolü var ama uzun vadeli faiz oranlarında sadece dolaylı bir kontrolü söz konusu. Bazı uzmanlar hala uzun vadeli faizlerin önümüzdeki yıllarda artarak, ev ve araba fiyatlarını yükselteceğini düşünüyor.

Tasarruf sahipleri de muhtemelen daha yüksek faiz oranı görecek. FED’in faizi artırmasıyla bankalar, para piyasası fonları ve diğer tasarruf araçları daha yüksek getiri sunmaya başlayacak.

Faiz artışına iten en büyük neden Çin’in son yıllarda göstermiş olduğu inanılmaz ekonomik büyüme verileri ve Çin’de bulunan dolar miktarı.

Bilindiği gibi doları karşılıksız basma yetkisi FED’te. FED yıllar içinde bastığı toplam para miktarının %75’inden fazlası Çin’de ve bu da ABD hükümeti ve FED için büyük bir tehlikeydi. FED ve ABD hükümetinin en büyük korkusu Çin’in elindeki doları ABD’ye getirip enflasyonu yükseltmesi. ABD’ye dolarları geri çağırmanın en kısa ve net yolu kuşkusuz faiz artışana gitmekti. Bu verileri eski başkan Bernanke Mart 2014’de dile getirmiş ve memur maaşlarının ödemeleri bir-iki gecikmeli yatacağını söylemişti ve artış faiz artışı gerektiğini söylediği günden beri ya bugün ya da yarın faiz artacak denildi. Tüm dedikodulara son vermek ve artırmadı demesinler diye 16 Aralık’ta FED Başkanı Yellen 0,25 oranında artış yaptıklarını duyurdu.

Çok az bir miktarda da olsa ABD’ye piyasadaki dolarlar gelecek ve enflasyonu bir miktar artacak ama emin olacakları tek şey artık dolarlar ABD ekonomisinde olacağı. Kuşkusuz bundan en çok etkilenecekler gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkeler olacak. Ne kadar Türkiye’yi çok etkileyeceğini söylense de benim kişisel kanaatime göre bizi beklenildiği gibi etkilemeyecek. Çünkü Türkiye ekonomisinde tüm olumsuzluklar fiyatlandı. Faiz artışı o kadar korkulacak bir şey değil bizim için.