Fed Tarihinde İlk Kadın Başkan

1.203 views
views

İlk siyahi başkandan ilk kadın başkan

 obama395781cb

Bernanke’nin ocakta görev süresi dolacağı ve yerine kimlerin gelebileceği uzun zamandır konuşuluyordu. Obama kararını verdi, biraz sürpriz oldu ama Yellen’i seçti.

Beyaz Saray’da Bernanke ve Yellen ile birlikte basın açıklaması yapan Obama kriz dönemi ve sonrasındaki çabalarından ve cesur kararlarından dolayı Bernanke’yi kutlarken yerine seçtiği Yellen için de olumlu konuşarak ilk kadın başkan olacağına ve Bernanke kadar başarılı olacağına inandığını belirtti

Geçtiğimiz ayın başına kadar Lerry Summers’ın Amerika Merkez Bankası (FED)’nın başına geleceği neredeyse kesin gibiydi ancak bu ismin aday olmayacağını açıklaması sonucu ibre bir anda Yellen’e döndü. Önde gelen ekonomistler Obama’ya Yellen’i tavsiye eden bir mektup da yazınca karar sadece resmiyete kalmış oldu.

Şu anda FED’de başkan yardımcılığı görevini yürütmekte olan Janet Yellen başkan olabilmek için senatonun onayını bekliyor.

13 Ağustos 1946 New York doğumlu Jannet Yellen 20 senedir aralıksız olarak FED’de görev yapıyor ve Bernanke’nin parasal gevşeme politikasının arkasındaki isim olarak biliniyor. Birçok ekonomi uzmanı burdan yola çıkarak Bernanke’nin uyguladığı politikaları Yellen göreve geldiğinde devam ettireceğini ancak gevşeme politikasını genişleme politikası olarak geliştirebileceğini söylüyor

WASHINGTON – Obama, mevcut Fed Başkanı Ben Bernanke ve bankanın yeni başkan adayı Yellen ile Beyaz Saray’da basın açıklaması yaptı.

Bernanke’nin kriz dönemi ve sonrasındaki çalışmalarına ve önemli kararlardaki rollerine değinen Obama, “Olağanüstü çalışmalarından dolayı minnettarım” dedi.

Fed Başkanını seçmenin ABD başkanlarının en zor kararlarından biri olduğunu belirten Obama, tüm dünyanın ABD Fed Başkanına baktığını ifade etti.

Obama, Bernanke’den sonra yerini doldurabilecek en iyi ismin ise Yellen olacağını duyurdu. Yellen’in aynı zamanda bankanın ilk kadın başkanı olacağını vurgulayan Obama, Yellen’in bankanın müstesna liderlerinden biri olacağına inandığını dile getirdi. Obama, Yellen’i “ülkenin en başta gelen ekonomist ve politika yapıcılarından biri” olarak tanımladı.Adaylığının Senatonun onaylaması halinde bankanın ilk kadın yöneticisi olacak Yellen’in Fed politikalarında Bernanke ile  aynı yolu izlemesi bekleniyor.