Faiz Oranı Düşmüyor Tansiyon Yükseliyor

1.131 views
views

Faizin Yükselmesi

TCMB hızlı yükselen kurun düşürülememesi sonucu 27 Ocak 2014 tarihinde radikal bir kararla haftalık repo faizlerini %4,5 oranından %10 oranına yükseltti.

O günlerde FED’in tahvil alımını azaltması nedeniyle böyle bir karar bekleniyor ve isteniyordu. Hatta piyasalar bu karardan sonra moral buldu.

Faizin Düşmesi

Merkez Bankası(MB) 22 Mayıs 2014 tarihinde yaptığı toplantıda aldığı kararla faiz oranını (bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı) yüzde 10’dan yüzde 9,5’e indirdi. Yaptığı açıklamada ise piyasalardaki risklerin azalması sonucu ölçülü bir indirim yapıldığını ancak enflasyon hedeflemesi çerçevesinde sıkı para politikasına devam edileceği belirtildi.

Başbakan Almanya ziyareti sonrası yaptığı açıklamada MB’ye tepki göstererek faizi çıkartırken 5 puan indirirken ise yarım puanlık hamle yapmasını eleştirdi.

Yüksek faizlerin ülkeye girecek yatırımları engellediğini düşünen Erdoğan enflasyonun da MB politikaları doğrultusunda düşmediğini belirterek buna sebep olarak da yine yüksek faizi gösterdi.

MB bu tepkilere henüz cevap vermezken 2 Haziran günü MB Başkanı Erdem Başçı’nın bakanlar kuruluna yapacağı sunum merakla bekleniyor. MB bağımsızlığının test edileceği bu sunum sonucu faizlerin daha da düşüp düşmeyeceği ile ilgili ipucu da verileceği düşünülüyor.

 

(Yararlanılan kaynaklar: WSJ, Mahfi Eğilmez, TCMB)