Esrarengiz Bahçe’nin Renkli Dünyasına Hoşgeldiniz

1.834 views
views

Artık bizim de bir boyama kitabımız var! Çocukluğumuzun en renkli anıları olan boyama kitapları Esrarengiz Bahçe ile tekrar gün yüzüne çıkıyor. Amerikalı Johanna Basford adlı çizerin hazırladığı büyükler için boyama kitabı, Amazon’da “en çok satanlar” listesine girdi.

Orijinal ismi Secret Garden olan kitap 14 farklı dilde tercüme edilmiş ve mart 2013 den bu yana 1,4 milyon satış rakamına ulaşarak İngiltere ve Amerika’da en çok satanlar listesine girmiştir. Bir an da listeleri alt üst eden boyama kitabının ardından birçok yayıncı aynı türden kitaplar yayımlamış ve bu kitaplar da en az Esrarengiz Bahçe kadar ilgi görmüştür. Basford, 2012 yılında yayınevinin editörüne böyle bir kitap yazmak istediğini söylediğinde yayınevi bu isteğe olumlu bakmamıştır. Fakat satış rakamları tüm yayınevlerini ve yazarı oldukça şaşırtmıştır. Basford şaşkınlığını “Amacım sevebileceğim bir kitap yapmaktı. Benim gibi olan birkaç insanında sevebileceğini ve satın alabileceğini düşünmüştüm. Dünyanın birçok yerinde kitabımın satıldığını görünce inannamadım” sözleriyle dile getirmiştir. Esrarngiz Bahçe’de yazara ilham veren şey; çocukken ziyaret ettiği, dedesinin İskoçya’nın Arran Adası’ndaki evi olmuş. Bilgisayar programlarıyla üretilen resimlerin ruhsuz olduğuna inanan Basford, başarısının masalsı ve doğal anlatımda saklı olduğunu düşünüyor.

Hayatımızın yoğun karmaşasında büyük bir rahatlatıcı etkiye sahip güzel bir terapi… Bir an olsun mutlu olabilmek için eğlenceli bir fırsat… bu kitap, aslında boyama kitabının sadece çocuklara değil aynı zamanda yetişkinlere de faydalı olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Kitabın yetişkinler tarafından bu kadar ilgi görmesinin sebebi;  boyama kitaplarının sakinleştirici bir nitelik taşıması, insanların gürültülü ve yorucu zamanlarda renklerin ve desenlerin sunduğu huzuru ve sükuneti arıyor olmasıdır. Kişi kullandığı renklerle, yaptığı çizgilerle ve vuruşlarla iç dünyasını kağıda yansıtır. Bu da boyamanın önemli bir iletişim aracı olduğunu gösterir. İlginin bir diğer sebebi; kişinin hayata farklı renklerden bakabilmesini sağlamasıdır. Boyama kitabının renkli dünyasında kaybolan kişi hayata bakış açısını değiştirir. Tek düzelikten kurtulma eğiliminde bulunarak renkli hayatın seslenişlerine kulak verir. Boyama kitapları üstün bir sanatsal  yeteneğe sahip olmayı gerektirmez. Bu da kişinin her hareketinde ve yanlışında özgür olmasını sağlar. Ve son olarak  sosyal medya üzerinden boyadıkları sayfaları paylaşanların bir anda artması da kitaba olan ilginin artma sebepleri arasında gösterilebilir. Resimlerin boyandıktan sonra ortaya çıkan  güzellikleri insanları o kadar etkilemiştir ki insanlar artık bu resimleri motif olarak da kullanmaya başlamışlardır.