Erdoğan’ın Hayalini Çetinkaya Gerçekleştirmeye Başladı

952 views
views

Uzun bir süredir hem başbakan hem de cumhurbaşkanı sıfatındayken Erdoğan hep Merkez Bankasına faiz indirmesi gerektiği için direktif verdi. Ama bir türlü dönemin başkanı Erdem Başçı, Erdoğan’ın istediği faiz indirimi bir türlü yapmadı.

Erdoğan’ın dediğini yapmadığı için AKP’li bakanlar ve vekiller tarafından sürekli eleştirildi. Ahmet Davutoğlu başbakan olduğunda da bu tutumunu hiç bozmayan Erdem Başçı artık istenmeyen adam durumuna gelmişti.

20 Nisan’da yeni başkan Murat Çetinkaya’nın ilk Para Politikası Kurulu toplantısı vardı. Yurt içi piyasalar için TCMB Başkanı Başçı’nın gitmesinin ardından gelecek ilk PPK toplantısı olmasından dolayı Çetinkaya’nın konuşması merakla bekleniyordu. Başçı dönemin de yurtdışı basının bile fazlasıyla ilgisi çeken TCMB faiz politikasında, yeni başkan ile ilk hamle yapıldı.

Son zamanlarda faiz indirimi konusunda piyasa analistleri büyük bir beklenti içerisine girmiş olsalar da önceki toplantılar gibi üst bantta mı yoksa yapılacak olan indirime alt bandı da ekleyecek mi sorusu vardı. Beklentiler doğrultusunda üst bantta 75 puanlık bir indirim beklenirken, alt banda da müdahale edebileceği vardı. Fakat indirim konusunda indirim hamlesi gelmiş olsa da, beklentileri karşılamadı. Marjinal fonlama oranı yüzde 10,50’den yüzde 10’a indirilirken, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25 düzeyinde sabit tutuldu. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 7,5 düzeyinde sabit tutulurken, geç likidite uygulaması çerçevesinde gecelik vade de uygulan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde sıfır düzeyinde sabit tutuldu, borç verme faiz oranı ise yüzde 12’den yüzde 11,50’ye indirildi.

“Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle yıllık kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir. Artan jeopolitik risklere karşın Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi güçlenerek sürmektedir. Açıklanan veriler ile öncü göstergeler iktisadi faaliyetin ılımlı ve istikrarlı büyüme eğilimini koruduğunu göstermektedir. Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.” açıklamalarında bulunan çiçeği burnunda başkan böylece Cumhurbaşkanının sürekli Erdem Başçı’ya faiz indirime gidilmesi konusundaki baskıları artık son buldu.

Murat Çetinkaya yönetimindeki Merkez Bankası artık sürekli faiz indirimi yapmaya başlayacaktır. Katılım bankacılığı backgroundı ile göreve gelmesi gidilecek yolu şimdiden gösteriyor.