Erdoğan Yine Kızdı: ‘Haddini Bil! ’

1.538 views
views

New York Times gazetesine sert şekilde seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde başkanlık sistemiyle ilgili düzenlenen bir panelde konuştu. Doğan Medya grubunu hedef aldığı konuşmasında, New York Times gazetesinin, Doğan Medya’yı destekleyen başyazısı üzerine, gazeteye ağır eleştirilerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yazı için şunları söyledi: ‘“Edep dışı bir yazı ile Erdoğan’ın Türkiyesi’nde bunlar oluyor diye oradan göndermeyi yapmış adeta ABD’ye talimat veriyor. Niye duruyorsunuz diyor” dedi. Konuşmasının devamında New York Times gazetesinin haddini bilmediği yönünde açıklamalarda bulundu.

27-680x510

Erdoğan ; ‘New York Times, edep dışı bir yazı ile Erdoğan’ın Türkiyesi’nde bunlar oluyor diye oradan göndermeyi yapmış, adeta ABD’ye talimat veriyor. Niye duruyorsunuz diyor. Ya sen bir gazetesin haddini bileceksin. Bir defa sen bunu yazmakla, böyle bir haberi yapmakla kendi özgürlük alanının dışına çıkmakla, Türkiye’ye müdahale ediyorsun. Sen kimsin ya? Sen ABD yönetimine böyle bir şey yapabilir misin? Anında gereğini yaparlar. Böyle bir şey yok. Türkiye’deki malum medya grubu da onlar da belli yerlerden destek almakla bu vesayeti sürdürmek istiyorlar. Yeni anayasa ve başkanlık sistemi, bu darbecilerin önlerinin ebediyen kesilişinin ilanı olacaktır.” sözleri üzerine gazetenin internet sitesinde Robert Mackey tarafından yayınlanan makalede, Erdoğan “Türkiye’nin baş basın eleştirmeni” şeklinde nitelendirilirken, verilen yanıt şu şekilde oldu:

“Türk basınında hakaret olarak algıladığı ifadelere ve dış basındaki eleştirel başyazılara kızan Sayın Erdoğan, bu hafta Amerikan muhafazakârlarının taktik defterinden bir sayfa ödünç alarak, New York Times için üst üste üç gün ağzına geleni söyledi ve kampanya konuşmasında gazete çalışanlarını ‘ücretli şarlatanlar’ olarak niteledi.”

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Hürriyet’in Muhammed Mursi’nin 2012’de yüzde 52 oyla seçilmesine rağmen idam cezasına çarptırılmasına atıf yapmasına sinirlendiği anlaşılıyor. Kendisi de yüzde 52 oyla göreve gelen Sayın Erdoğan, bu başlığı gizli bir tehdit olarak algıladı”

“Dün Hürriyet’in bağlı olduğu şirketin kamu ihalelerine katılmasının yasaklanması da büyük ölçüde bu başlığa verilen ceza olarak yorumlandı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ey New York Times, Gazze’de 16 gazeteci İsrail uçakları tarafından katledilirken ses çıkarmayan bir basın kuruluşu olarak güya bize basın özgürlüğü dersi vereceksin öyle mi?” sözleri üzerine gazete Gazze’de İsrail ordusu tarafından öldürülen gazetecilerle ilgili bu haberlerin geçmişte New York Times yazarları tarafından yazılıp kınandığını belirtti.

New York Times gazetesinin Erdoğan’a cevap niteliğindeki makalesi ise Hürriyet’te yer aldı. Makalenin başlığı ise “Türkiye’nin liderine göre, New York’tan yapılan eleştiri yayımlanmaya uygun değil” oldu.

Burcu KESKİN

http://www.bitlissondakikahaberleri.com/erdogandan-new-york-timesa-salvolar/

http://t24.com.tr/haber/new-york-times-turkiyenin-bas-basin-elestirmeni-erdogan,298057