Engelli Hakları

1.383 views
views

Ailesinde veya yakın çevresinde engelli vatandaş olanlar, engelli bir bireye bakmak ile yükümlü olanlar acaba haklarını biliyorlar mı? Engelliler ile alakalı yasaların farkındalar mı?

Anayasada yer alan engelli hakları kapsamı ile alakalı bilgisi olmayanlar için faydalı olacak bilgileri kısaca anlatalım.5o maddelik bir yasa tasarısını kapsayan engelli hakları içerisinde hayatlarını kolaşatıracak maddeler bulunuyor. Örneğin: kendisi engelli olan memur ya da engelli bir yakını bulunan memurların tayin hakkı, ÖTV’siz alınabilecek araçlara dizel araçların da eklenmesi ve baktığı engelli ve yaşlılara şiddet gösteren, darp eden huzurevlerinin uyarılmadan kapatılması gibi. Daha önceleri farklı mevzuatlara dayanan tayin durumu artık belli bir standarta dayanıyor. Minimum %50 oranında özürlülük durumu olan kişilerin eşleri, çocukları, anne, baba yada kardeşi olan kişiler artık tayin hakkına sahip oluyor. Fakat bu hakkın yalnızca bir defaya mahsuz olduğu bildiriliyor. Gerekli koşullara sahip devlet memurları istedikleri yere bir defa da olsa atanma şansı var.
Yeni yasa tasarısı ile birlikte artık engelli vatandaşların ÖTV’den muaf olarak aldıkları araçları dizel araçları da kapsıyor.
Taslak engellilerin ve yaşlıların kaldıkları yerde rahatsızlık duymaları ve darp edilmeleri gibi durumlarda uyarılmadan huzur evine kapatılmasını da kapsıyor. Engelli vatandaşların memurlukla alakalı da hakları olduğu vurgulanıyor. Tüm engel gruplarının ayrı ayrı kendi içlerinde sınavları var ve bu doğrultuda memur olabilme şansı yakalıyorlar ve yılda iki kere atama yapılarak istihdam ediliyorlar. Ayrıca engelli vatandaşların sosyal hayata katılımlarını kolaylaştırmak için devlet daireleri toplu taşıma araçları gibi birçok alanda belli fiziki koşulların oluşturulması zorunlu koşuluyor.

Yalnızca engelliler değil engelli vatandaşlara bakmakla yükümlü olan yakınları da belli haklara sahip. Engelli veya hasta yakınına bakmak zorunda olduğu için çalışamayan vatandaşlar için evde bakım maaşı almak bir hak ve bu maaşla ödenen pirimle bakımla yükümlü kişi sigortalı sayılıyor ve emekli olma hakkı doğuyor. Bu hakların sağlanması için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenen şartlara uygunluk aranıyor.
Sizin de evinizde veya yakın çevrenizde haklarının farkında olmayan engelli yada yakınları varsa en kısa zamanda haklarının sağlanması için gerekli birimlere başvurmasına yardımcı olmanızı önemle tavsiye ederim.