Emeğin ve Dayanışmanın Bayramı

1.447 views
views

Avustralya’da ilk kıvılcımı atılarak dünyaya yayılan 1856 kökenli bir hareket olan 1 Mayıs bu sene ülkemizde de yasaklarla birlikte de olsa kutlandı.

1923 yılından beri resmi olarak kutladığımız 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün adresi bu yıl Taksim olamadı. Taksim’e giden yollar, vapurlar, metrolar kapatıldı. Bölgeye çevik kuvvet ve TOMA konuşlandırıldı. İstanbul’da kutlama amacıyla toplanacak olanlara Taksim dışındaki meydanlar alternatif gösterildi. 1 Mayıs 1976’da hayatını kaybeden vatandaşlarımızı anmak aynı zamanda da İşçi Bayramı’nı kutlamak isteyen kitle Taksim’e alınmadı.

Yanı sıra Beşiktaş’ta ve Taksime ulaşmak isteyen civar bölgelerdeki vatandaşlar da yeni çıkan İç Güvenlik Paketi ile gelen uygulamaların hedefi oldu. İstanbul ulaşımı durma noktasına geldi ve yaya trafikleri oluştu. Bir yandan da yüzlerce vatandaş meydana girmek isterken gözaltına alındı. TKP’nin Taksim Meydanı’na polisten kaçarak girmesi sonucu olaylar çıktı.

Gezi Olayları’ndan hatırladığımız eli sopalı kimliği bilinmeyen bazı kişiler de Beşiktaş’a gitmek isteyen göstericileri sopalarla darp etti. Polisin bu kişilere müdahale etmekte pasif davranması da dikkatlerden kaçmadı. Taksim’e girmek konusunda ısrarcı olmayan kesim ise gösterilen alanlarda bayramı kutladı.

20150501_131139

1 Mayıs’ın hareketli geçtiği bir diğer il ise Ankara’ydı. Ankara’da toplanma saati 14.00’dı. Kalabalık kitleler Sıhhiye Meydanında toplanarak vukuatsız olarak bayramı kutladılar. Bazı genç grupların arama noktasından aranmadan geçtiği ancak polislerin grupları mazur gördüğü durumlarda yaşandı.

Birçok milletvekili, milletvekili adayı, partili ve sanatçı da 1 Mayıs gösterilerine katıldı.

Burcu KESKİN

* http://t24.com.tr/haber/1-mayista-gostericileri-sopalarla-doven-esnaf-konustu-polis-bize-tesekkur-etti,295380