Elektrik ve Doğalgaza Zam

1.151 views
views

Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına 1 Ekim itibariyle zam geliyor. Zamsız geçen iki yıldan sonra % 9 oranında gelen bu değişikliğin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız liradaki aşırı değer düşüklüğü yüzünden olduğunu belirtti.

Bu değişiklik % 9.54 oranı itibariyle Merkez Bankası’nın yıl sonu tahminlerinin şimdiden iki katı olan enflasyon oranını daha da yukarı çekecek. Analistlerin tahminine göre bu değişiklikle enflasyon oranı yaklaşık % 0.7 oranında yükseliş gösterirken üretim harcamaları da artacak. Bu durum Merkez Bankası’nın ileriki zamanlarda enflasyonu kontrol altına almasını zorlaştırarak, tansiyonu düşürmesini zorlaştıracak.

HSBC Portföy Stratejisti Ali Çakıroğlu, TÜFE’yi yıl sonu olarak daha önceden % 8.4 olarak tahminlediklerini fakat bu değişiklikle revize edip oranı % 9.1 çekmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Bakan Yıldız’ın açıklamalarına göre, 24 aylık aradan sonra gelen bu zam kaçınılmazdı ve son yapılan zamdan bu yana maliyetler üstesinden gelinemeyecek seviyeye geldi.

Türkiye’de bu zam yaşanırken Avrupa’da son iki yıl içerisinde doğalgaz fiyatları %22.1 oranında düşüş gösterdi.