Ege’de Deprem ve Fısıltı Gazetesi

1.353 views
views

Türkiye dünyanın aktif deprem kuşaklarından biri olan Alp-Himalaya deprem kuşağı üzerinde yer almakta ve her 2-3 yılda büyük ölçekli depremler meydana gelmektedir.
Geçtiğimiz günlerde Ege Denizi’nde saat 12.25’te 6,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yetkililerin ‘büyük bir deprem’ değerlendirmesinde bulunduğu sarsıntıda can kaybı yaşanmazken, 1’i ağır 266 kişi yaralandı. Deprem İzmir, Çanakkale, Balıkesir başta olmak üzere tüm Ege bölgesinde hissedildi.
Meydana gelen deprem herkesi endişelendirdi. İki ilde çıkan ‘büyük bir deprem olacak’ söylentisi vatandaşları sokaklara dökmeye yetti. Çorlu’da şiddetli deprem olacağı ve bu yönde belediyenin hoparlörlerden uyarı anonsu yaptığı iddiası kısa sürede ilçeye yayıldı. Fısıltı gazetesi aracılığıyla yayılan iddialar üzerine vatandaşlar panik halinde kamu kurum ve kuruluşlarını arayıp konuyla ilgili bilgi istedi.Park ve açık alanlarda sabahlayan vatandaşlar uzun müddet evlerine giremedi. İlerleyen saatlerde belediye tarafından yapılan anonsla böyle bir şeyin olamayacağı duyruldu.Başkan Baysan, şunları kaydetti: “Böyle bir anons bizim belediyemizden edilmemiştir. Bu bir söylentidir. Depremin ne zaman olacağını kimsenin bilmesi mümkün değildir.”