EESTEC LC Izmir

2.382 views
views

1474439_724268724251283_1840491821_n

 

Üniversitemizde Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Aktivite ve Koordinasyon Kulübünün bir alt kolu olan bu kulüp Avrupa çapında Elektronik ve Bilgisayar alanında eğitim gören öğrencilerin kurmuş olduğu bir öğrenci organizasyonudur. Uluslararası bir yönetim kurulunun denetiminde bulunan şu an için Avrupa’da 53 farklı yerel örgüt bulunmaktadır. Organizasyona üye olan yerel örgütler her yıl en az bir etkinlik yapmak zorundadır. EESTEC 3 çeşit etkinlik imkanı sunmaktadır.

1.Çalıştay (WORKSHOP):  EESTEC’in kurulmasındaki asıl amaç olan mühendislik öğrencilerinin bilgi birikimini arttırmaya yönelik olan EESTEC etkinliğidir. Çalıştaylar en az 7 gün olmak  zorundadır ve en az 16 ders saati akademik çalışma gerektirmektedir. Çalıştaylar için mesleki herhangi bir konu hakkında katılımcılara eğitim verilir ve eğitim sonunda basit bir proje veya konu ile ilgili bir teknik gezi yapılır.

2.Değişim(Exchange):  Yıl boyunca ders ve sınav stresi ile yorulan öğrenciler için farklı bir kültürü ziyaret edip ,akademik yoğunluktan kurtulmak için planlanan etkinliklerdir. Değişimler öğrenciler için kısa süreli tatiller olarak planlanmaktadır.

3.Kongre(Congress):  Yılda bir kez yapılan kongrede geçen bir sene değerlendirilir ve gelecek dönemki yönetim kurulu oluşturulur. EESTEC tüzüğünde değiştirilmek istenen maddeler üzerinde çalışma yapılır.

Aralık ayında BrainTrainer isimli bir çalıştay gerçekleştirdiler. EESTEC ve ESTIEM (European Students of Industrial Engineering and Management) öğrenci kulüplerinin ortak çalışması olan bu çalıştayı 34 katılımcı ile gerçekleştirdiler. Brain Trainer projesinin amacı katılımcılara iş yaşamına hazırlamaktı : Eğitimler, teknik geziler, vaka analizleri ve takım çalışmaları, uluslararası iş okulları ile yapılan görüşmeler gibi süreçleri tek haftalık sıkıştırılmış eğitim ile gerçekleştirilsi.Teknik gezilerini ve vaka analizlerini de VESTEL Elektronik A.Ş. ve EFES PİLSEN İzmir fabrikalarında gerçekleştirdiler. Çalıştayda yönetim becerilerini geliştirmeye yönelik eğitimlerin yanı sıra düzenledikleri partilerle kendini geliştirirken aynı zamanda eğlenebilmenin de mümkün olduğunu yeniden hissettirdiler.

1690267_752251514786337_2083023_n

Aralık 2014’te gerçekleştirilecek olan Feel the Beat etkinliğini üniversitemizde bulunan ileri biyomedikal ar-ge merkezi kulüpte biyomedikal teknolojiler konusunda çalıştay yapma isteği uyandırdı. Etkinlik sayesinde Avrupa’nın çeşitli şehirlerinden gelecek olan öğrenciler İzmir’in bu konuda sahip oldukları hakkında tecrübe ederek bilgi sahibi olacaklar. Ayrıca biyomedikal teknoloji üzerine verilecek olan eğitimlerin sonunda nabız ölçer yapılmaya çalışılacak ve yapılan nabız ölçerler İzmir’deki çeşitli huzur evlerine bağışlanacaktır. Bununla birlikte aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi niteliği de taşıyor.

İzmir ve çevresindeki üniversitelerde okuyan öğrencilere yurtdışında hem bir haftalık eğitim ve eğlence içeren bir deneyim sunmaktadır .Bunun yanı sıra cana yakın bir yönetici kadrosu ile aslında yöneticilikten çok arkadaşlığa yönelik bir kulüp olduğunu söylemek de gerekir. Çalıştay kongre ve değişim etkinlikleriyle yurtdışında deneyim sunarken yerel anlamda da etkinlik ve çalışmalarla üyelerin kendilerini geliştirmesine yardımcı da olmaktadır.