Dünya’nın Çekirdek Isısının Bile Eritemeyeceği Madde Keşfedildi!

1.393 views
views

Dünya üzerinde bilinen 160.000’in üzerinde farklı malzeme(madde) bulunmaktadır. Bu malzemeler dünya üzerinde bulunan element ve bileşiklerin belli oranda karışmaları sonucu ortaya çıkmıştır. Kimileri doğada kendi kendine oluşmuş, kimileri ise insanoğlunun elinden çıkmıştır. Bu malzemelerin arasına yeni bir tanesi daha eklendi. Bilim insanları gerçekleştirdikleri bir çalışma sırasında belirli elementleri karıştırarak yeni bir madde keşfetti. Bu maddeyi önemli yapan özellik çok yüksek sıcaklıklara bile dayanabiliyor olması.
ABD’de Brown Üniversitesinden çıkan bu buluşun insanoğlunun yapacağı uzay araştırmalarında bir adım daha ileriye taşıyacağı düşünülüyor. Ayrıca Dünya’nın çekirdeğine daha fazla yaklaşılabileceği düşünülüyor. Maddenin ergime sıcaklığının yüksek olması bilim dünyasındaki yeni hedeflerin gerçekleşmesini sağlayacak.
Bu buluşla ilgili duyulan heyecanın iki ana sebebi var. İlk sebebi, keşfedilen maddenin bu zamana kadar keşfedilmiş tüm maddelerden ısıya daha fazla dayanıyor olması. Diğeri ise doğada saf halde bulunuyor olması. Bilim insanları bu madde hakkındaki açıklaması şu şekilde; “Bulunan bu madde yüksek performanslı yeni nesil teknolojik aletlerde kullanılabilir. Gaz türbinleri ve jetler bunlara dahil. Fakat bulunan bu maddenin işe yarayıp yaramayacağını ilerleyen zamanlarda öğreneceğiz.”
Yapılan testlerde bu madde 4127 derece gibi yüksek bir sıcaklığa dayanabiliyor. Hafniyum, nitrojen ve karbonun doğru miktarda karıştırılmasıyla oluşturuluyor. Dünya’nın çekirdek ısısı ise 4027 derece. Görünen o ki bu madde ile yapılacak yeni keşif araçları ile dünyanın merkezine inmek veya uzayda 4127 dereceye kadar olan bölgeleri ziyaret etmek mümkün olacak.

çekirdek