Dünya Kültür Mirası Aday Kenti: Birgi

4.453 views
views

Birgi, İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı 300 nüfuslu sevimli bir bucaktır.Yolunuz düşerse görülmeye değer bu yer,tarihi yapısıyla adeta bir kentsel müze görünümündedir.Tarihi ve kültürel dokusunun bozulmaması için kentsel sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.Tarihi evlerin restorasyonu yapılarak dokunun hala yaşatılması sağlanmaktadır.

df

Birgi’de ilk yerleşim MÖ 3000 li yıllara kadar uzanmaktadır.Hypaiapa antik kentinin kalıntıları bulunmaktadır.Aynı zamanda Lidya,Pers,Bergama,Roma ve Bizans uygarlıklarına da ev sahipliği  yapmıştır.14.yy da Türkler tarafından ele geçirilmiş ve Birgi ismini almıştır.Çakırağa Konağı,İmam-ı Birgivi Medresesi ve Türbesi gibi Geleneksel Türk Mimari eserlerine ev sahipliği yapan Birgi Dünya Kültür Mirası listesindedir.

Çakırağa Konağı,Ege Bölgesinin ilk yapılışındaki mimari üslubu korunmuş ender konak yapılarından biridir.

      df2 df3

 

 

 

 

 

Birgivi Mehmet Efendi Medresesi 1554 yılında Sultan 2.Selim’in hocası tarafından inşa ettirlmiştir.

df3 df4

 

Ulu Cami’nin Aydınoğlu Mehmet Bey tarafından 1308 yılında inşasına başlanmıştır. Tuğladan zarif minaresi görülmeye değerdir.Mihrap da barok üslubun etkileri görülmektedir.

df5 df6

Karaoğlu Cami ve Çeşmesi  1762 yılında Osmanlı Mimarisi’nin iyi bir örneği olarak inşa edilmiştir ve inşa edildiği dönemin özelliklerini yansıtmaktadır.

df0

Küp Ucuranlar Kulesi ise Bizans Dönemi eseridir. Halk arasında Pandukuz Kulesi olarakta bilinir. Yuvarlak temel üzerine 10 cepheli olarak inşa edilmiştir.

df01 df02

Çok keyifli bir kasaba, yanıbaşımızda duran bir müze kent  ;gidip gördüğünüze pişman olmayacaksınız.