Down Sendromlu Farkındalık

848 views
views

Tekirdağ, “ Tekirdağ Yöresi El Dokumaları Canlanıyor Projesi ” ile  geçmişini geleceğe taşıyor. Projenin amacı yöre kültürünün tanıtılması ve yaşatılmasıdır.

Projenin ilk uygulaması Karacakılavuz’da başlamıştır. Önceliğin buraya verilmesinin sebebi Karacakılavuz dokumaları olarak bilinen el dokumalarını sanatsal boyut da katarak yaygınlaştırmaktır. 4 Ocak’ta uygulamaya geçirilen projeye ilgi oldukça iyidir. Ancak projenin tek önemli tarafı geçmişi yaşatması değildir. Aynı zamanda 36 yaşındaki down sendromlu Meral’i  kazanmış olmasıdır.

20 günde dokuma yapmasını öğrenen Meral, 2 metre uzunluğunda kilim dokuyarak topluma  aslında onlarında bizim gibi bir birey olduğunu göstermiştir. İşini severek yaptığını söyleyen Meral kilimleri satarak ailesine maddi destek sağladığını da belirtmiştir.

Hep acıyarak veya küçümseyerek bakarız değil mi down sendromlu insanlara. Halbuki bu proje de gösteriyor ki onlar da bizden biri. Ninelerinin mirasını gelecek nesillere aktarmak için kilim dokuyan bir insan ne kadar küçümsenebilir? Hepimiz daha iyi iş, daha fazla maaş, daha fazla o, daha fazla bu derken yitip giden mirasımız hiçbirimizin umrunda değil. Hayatımız daha’lardan ibaret olmuş durumda. Bunun için kimseyi suçlayamayız. Ne de olsa hayat şartları…

Down sendromlu insanlara yaşama tutunmaları için güvenmeli, onlarında bir şeyleri başarabilecek durumda olduklarını unutmamalıyız. Doğan her insan yaşamalı. Ama yaşamdan tat alarak yaşamalı. Herkesle iç içe onlardan biri olduğunu bilerek yaşamalı.