Doğu Türkistan’da Oruç Tutmak Yasak

1.293 views
views

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kontrolü ve himayesinde altında bulunan, yoğun olarak Türk nüfusunun barındığı Doğu Türkistan’da, ramazan ayında, oruç tutulmasını yasaklayan Çin Halk Cumhuriyeti, kararın alındığı ilk günlerden beri halka yönelik baskısını giderek arttırmakta.

Seyehat özgürlüğünün dahi kısıtlanarak, hac ibadeti için ülkeden ayrılmanın yasak olduğu Çin’in bu özerk bölgesinde son oruç kararına direnen Müslüman Uygur Türkleri sert müdahaleler ile sindirilmeye çalışılmakta.11148424_452808128219041_8166252510712533728_n

Son on gündür devam eden protesto gösterilerinde, Çin Yönetimi’nin orantısız gücü dikkat çekiyor. Eylemler esnasında internete düşen pek çok görüntüde polisin şiddet yanlısı tutumu göze çarpıyor. Pek çok kişinin yaralandığı olaylarda, ölüm haberleri de gelmekte.

Yulin adlı köpek yeme festivali ile zaten yeterince ilgi odağı olan Çin ise henüz konuyla ilgili, dünya kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapmış değil. Tepkiler ise gün geçtikçe artıyor.

En son, Çin Donanması ile karşılaşan, Japon hücumbotlarının, Doğu Türkistan bayrağı çekmesi bu konuda tepkinin ne kadar artacağına da gösteren bir hareket olarak düşünülmekte. Türkiye’de ise Çin Büyükelçiliği önünde toplanan yüzlerce insan, iftarını büyükelçilik önünde yaptı.CIl278xWcAE-wZ8

İskan ve asimilasyon politikaları ile yıllardır baskı altında bulunan Doğu Türkistan’da durumun iyiye gitmesi umulurken aksine Çin Hükümeti başka yaptırım kararlarıyla şiddetin dozunu arttırıyor. Gücünü, halktan aldığını iddia eden bir ülke  olan Çin Halk Cumhuriyeti, özgürlüklerin önünü açmaktansa, tıkamayı güden siyaseti ile dünya kamuoyunu yeterince düşündürmekte.

Pek çok insanında tepkilerini sosyal medya aracılığıyla dile getirmesi dahi uygulamada değişikliğe yol açmaz iken, umarız konu ulusal ve uluslararası düzeyde sıkça gündeme gelir ve Çin Yönetimi şiddet yanlısı eylemlerine son vermek mecburiyetinde kalır. Aksi halde Asya’nın orta yerinde bir halk türlü yöntemlerle kaybolmaya mahkum bırakılacaktır.