Digital Kıyamet “1 Temmuz 2015”

1.067 views
views

Merkezi Paris’te bulunan Uluslararası Dünya Rotasyon ve Referans Sistemi (IERS), Dünya’nın Güneş etrafındaki dönüş hızının yavaşlamasından dolayı 1 saniyelik fazladan zamanın oluştuğunu tespit etti. Uzmanlar ise bu tespitin ardından 30 Haziran’da dünyada saatlerin 1 saniye geri alınmasına karar verdi.

30 haziran gecesi saatler 23.59.59’u gösterdiğinde 1 saniye geri alınacak. Yani tam bu anda iki kez aynı saniye gösterilmiş olacak. Bu sayede Dünya saatine 1 saniye eklenmiş olacak. Kısaca bahsetmek gerekirse dünyanın dönme hızı her gün saniyenin 2 binden biri kadar azalıyor. Bu nedenle 1972’den bu yana belli aralıklarla saatlere 1 saniyelik artış ekleniyor. Sonuncusu 2012 yılında yapılan bu değişiklik 30 Haziran 2015 günü bir kez daha tekrarlanacak.

Ancak atomik saati dijital bir şekilde yorumlayan internet devleri için durum sanıldığı kadar basit değil. Zira aynı saniyenin tekrarlanması durumunda sistemlerin kararsız kalarak çakılma riski taşıdığı biliyor. 2012 yılında bu sebeple çakılan siteler arasında Reddit, Foursquare, Yelp ve LinkedIn gibi önemli girişimler bulunuyor.

Google, bu soruya yanıt bulan internet devlerinden biri. 86,401 saniye sürecek olan 30 Haziran gününe kadar saatine milisaniyeler boyutunda eklemeler yapacak olan Google, bu sayede 1 Temmuz’a sorunsuz girmek istiyor. Aksi takdirde kullanıcılar belirli bir süre sorun yaşayacağı gibi Google’ın kaybı da saniyelere paralel olarak artacak. Şimdiden 30 Haziran 2015’e bir hatırlatma kurarak sorun olup olmayacağını takip edebilirsiniz.