Demi Roussos

1.139 views
views

Forever and Ever, Goodbye ve Quand je t’aime gibi 1970’ler ve 80’lere damgasını vuran şarkıları ile tanıdığımız Demis Roussos Atinada tedavi gördüğü hastanede 68 yaşında hayatını kaybetti. .

Peki kimdi Demis Roussos 1946’da Mısır’ın İskenderiye kentinde dünyaya gelen ve asıl adı Artemios Ventouris Roussos olan şarkıcı Yunanlı bir babayla, İtalyan asıllı Mısırlı bir annenin oğluydu.

Dünya çapında 60 milyondan fazla albüm satan başarılı sanatçının biz zamanlar aldığı fazla kilolarından dolayı giydiği kaftanlarla da ünlüydü ve “Kaftan Kralı” olarak da anılıyordu.
Demis Roussos müzik kariyerine Süveyş krizi sırasında tüm mal varlıklarını kaybeden ailesinin Yunanistan’a dönmesiyle başladı. The Idols grubunda 17 yaşında ilk adımları attı. Demis Roussos 1968′de Aphrodite’s Child grubunda önce şarkı söyleyerek, daha sonra bas gitar çalarak ünlenmeye başladı. Roussos, 1967 yılında ünlü bestecisi Vangelis’le birlikte kurduğu rock topluluğu Aphrodite’s Child’la uluslararası şöhrete kavuştu. Grup 1972’de dağılınca kariyerine tek başına devam etti. Ve birbirinden güzel solo parçaları ile başarılarına başarı ekledi.
1973 tarihli Forever And Ever albümü ise Demis Roussos’un en meşhur albümü oldu. “My Reason”‘ın yanında “Goodbyle My Love Goodbye”, “My Friend The Wind”, “Forever And Ever” gibi hitleri de bu albümdeydi.

Son albümünü 2009 çıkaran Roussos, Türkiye’de de 7’den 70’e herkesin bildiği “Goodbye My Love, Goodbye” (Elveda Aşkım Elveda) şarkısıyla bizlere veda etti.