Cumhur’un Başkanı Kim Olacak ?

1.903 views
views

81 Yıllık Cumhuriyet tarihimiz de ilk kez Cumhurbaşkanını halk seçecek. 10 Ağustos’ta ilk turu gerçekleşecek olan seçimde, bir aday %50’nin üzerine çıkamazsa, 24 Ağustos’ta ikinci turu yapılacak.Yani adaylar 2 ye düşecek ve biri kazanacak.O kadar çok söylenti var ki adaylara dair… Üzerinde biraz araştırma yaptığım için sizlerle paylaşmak istedim bu yazımda, aldığım tüyoları ve edinimlerimi.

Öncelikle şu çok net ki; R. Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı adayı olacak.Onun hangi kesimlere hitap edeceği, nerelerden ne kadar oy olacağı az çok tahmin edilebilir.Önemli olan konu onun karşısına kim yada kimler çıkacak ? Bu soruya iki şekilde cevap vereceğim. İlk cevabım bana göre olması gereken, ikinci cevabımda, kuvvetli ihtimalle olacaklar.

Bana göre, R. Tayyip Erdoğan’a şu ortamda, kafa tutabilecek tek bir aday var ülkede; İlker Başbuğ…Şuana kadar yapılan anketler de aslında bunu gösteriyor. AKP’nin oy oranı %45 lerde desek, %25 CHP, %15-16 da MHP, %6-7’de BDP…Rakamlar net değil tabi ki ortalama birşey söyledim.İlker Başbuğ, CHP ve MHP’nin oylarını, Gülen Cemaatinin oylarını,az önceki yüzdeler arasında vermediğim diğer küçük partilerin oylarının büyük bir kısmını alır..Bunların yanında, o %45 lik AKP oyu içerisinden azımsanmayacak kadar çok oy alacağını düşünüyorum.Ona oy vermeyecek tek kesim BDP kesimi olur.Oda zaten pek bir anlam ifade etmez… ! Bir partiye mensup olmaması, asker kökenli olması, gerektiğinde tavrını ortaya koyan, sert, karizmatik yapısı bunların hepsi aslında onu en ideal aday yapıyor bana göre.

10342713_674074182647689_651883284_n

Geçtiğimiz günlerde bir imza günüde kendisiyle görüşme fırsatım oldu.Kulağına eğildim ve sordum; ‘ Paşam, Köşk’e aday olacakmısınız ?’ Anlamlı bir şekilde gülümsedi, ‘bilmiyorum, bakalım göreceğiz’ gibi bir yüz ifadesiyle karşılık verdi. Daha sonra biz gençler için elini taşın altına koyması gerektiğini ve onu Çankaya’da görmek istediğimi belirttim.Ne kadar kaale alır orası meçhul ama bunu bizzat ona söylemek beni mutlu etti… Fakat, ona yakın kişiler Köşke aday olma ihtimalinin düşük olduğunu söylediler.Ne olacağını birkaç hafta içerisinde göreceğiz artık.

IMG_0964

Gelelim, kuvvetli ihtimalle önümüzde ki haftlar da neler olacağına…Başbakanın karşısına her parti kendi adayını çıkaracak.Peki hangi parti hangi adayı gösterecek ? Yine geçtiğimiz günler de CHP’li vekillerle ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmeler yaptık.Onlara bu durumu sorduğumuzda ilk etapta isim vermekten kaçındılar ama daha sonra lafı ağızlarından aldık.Yılmaz Büyükerşen’i aday gösterebileceklerini söylediler. MHP kanadında da durum aynı. Onlar da isim vermese de bana göre Meral Akşener’i aday gösterecekler. BDP  bile kendi adayını çıkaracak gibi görünüyor. Osman Baydemir, Ahmet Türk gibi isimler konuşuluyor. Onlarında elbet amaçladıkları birşeyler vardır.

Böyle bir tablo oluştuğunda ilk turda CHP-MHP çekişmesi yaşanacak gibi görünüyor.Her iki partide R.Tayyip Erdoğan’ın ilk turda %50 yi geçemeyeceği kanısında ve ikinci tura kendilerini taşıyıp diğer kesimlerin oylarını almayı amaçlıyorlar.

Şöyle bir ayrıntıya dikkat çekmek istiyorum, diyelim ki Yılmaz Büyükerşen aday oldu ve ilk turda ikinci olarak ikinci turda R.Tayyip Erdoğan’ın rakibi oldu.Tamam CHP’nin oylarını alır almasına da MHP’nin oylarının ne kadarını alabilir acaba ? Sonuç olarak AKP’de, MHP’de sağ parti. Kırmızı çizgileri olan birçok MHP’li, Yılmaz Büyükerşen’e oy atmaz!  Dolayısıyla, zaten galibiyete yakın olan R.Tayyip Erdoğan, daha da rahat birşekilde zafere ulaşabilir.

Başka bir senaryo da Meral Akşener ile R.Tayyip Erdoğan’ın ikinci tura kalması. Meral Akşener, MHP’nin yanında CHP’nin de tüm oylarını alır bana göre. Ama yine de yeterli olmayabilir. Galibiyete yakın olan R.Tayyip Erdoğan, açık bir fark olmasa da zafere ulaşabilir.

Bu olasılıkları, az önce de dediğim gibi Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmelerimiz de kendisine aktardık. Kendisi, halk iradesine inandığını ve halkın başbakana artık güveni kalmadığını, bunu da sandıkta göstereceklerinden emin olduğunu söyledi.Onun fikri o şekilde…

Sonuca bağlamak istiyorum…Bana göre, İlker Başbuğ aday olmaz ise seçimi çok büyük bir ihtimalle R.Tayyip Erdoğan kazanacak.Eğer İlker Başbuğ aday olur ise müthiş bir çekişme olacağını düşünüyorum.Benim tespitlerim bu yönde. Eğer birilerini artık daha fazla başınızda görmek istemiyorsanız, birşeyler yapın. Daha önce yapmadığınız şeyler. Çünkü şuana kadar yaptıysanız birşeyler pek işe yaramamış.Gerekirse Anadoluyu gezin, fedakarlık yapın, kendi doğrularınızı, bazı şeylerin farkında olmayan insanlara anlatın. Hiçbir zaman umudunuzu yitirmeyin.Birilerinin umudunun bittiği yerde, başka birilerinin umutları yeşerir.