Cumhurbaşkanı Oy İstedi

1.692 views
views

Geçtiğimiz günlerde, halk seçimiyle seçilen ilk cumhurbaşkanı olan Tayyip Erdoğan, yine bir ilke imza attı. Halktan daha önce genel başkanlığına geldiği AKP adına parlamento seçimleri için oy istedi. “AKP’ye oy verin, başkanlık olsun, ülke hızlansın” dedi. Cumhurbaşkanlığına geldiğinde ekranlarda görülme sıklığının azalacağını düşünmüştük ki tam tersi yönde ilerlemeye devam ediyor. Ülke gündeminde gerek sözleri, gerek yaptığı değişimler adından çokça söz ettiriyor. Uzmanlar ise Erdoğan’ın yaptığı bu çağrının “anayasal suç” olduğu görüşünde birleşiyor.

 

Başkanlık yaptığı dönemde kendi partisi dahil her kesimden “Türkiye başkanlık sistemine hazır değil” tepkileri almasına rağmen başkanlık sistemine geçilmesi gerektiğinde ısrarlı olduğunu devlet kanalı TRT’den bir çok kez dile getirmişti. “Milli iradenin verdiği yetkiyi en ideal şekilde kullanmamız lazım. Ben kullanamıyorum. 4 sene sonra ben nasıl cumhura hesap veririm” diyen Erdoğan, 7 Haziran seçimlerinin ülkede bir şeylerin kökten değişeceğinin sinyallerini verdi. Kendisi için yaptırdığı cumhurbaşkanlığı sarayı için “Saltanat kuruyor” eleştirilerini gündeme getiren Erdoğan, İngiltere Kraliçesi gibi “hakim bir unsur” olmak istediğini dile getirdi. “Amerika’da padişahlık mı var?” diye ekleyen Erdoğan, başkanlık sistemi için bir hayli umutlu.

 

Daha sonra Kırşehir’de halkın karşısına çıktı ve açıktan “AKP’ye 7 Haziran’da oy verin” çağrısı yaptı. Bu çağrı, AKP’ye ne kadar çok oy verilirse AKP’nin Anayasa’yı değiştirecek güce sahip olacağı ve böylelikle başkanlık sistemine geçişin kolaylaşacağı anlamına geliyordu. Erdoğan, AKP’nin Anayasa’yı değiştirecek 367 milletvekili ile parlamentoya girememesi durumunda bile 330 ve üzerinde milletvekili sayısı ile anayasa değişikliğini referanduma götürebileceğini de dillendirdi. AKP döneminde yapılan her referandumun AKP lehine sonuçlandığının da altını çizmekte yarar var.

 

Erdoğan’ın, cumhurbaşkanlığına seçildiğinde tarafsız bir konumda olmasının anayasal zorunluluğunu farketmesi gerektiği konusunda uzmanlar görüş birliğinde. Anayasa’nın 104. Maddesi’nde cumhurbaşkanına pek çok görev ve yetki verildiği hatırlatılırken, bu yetkiler içinde günlük politikanın olmadığının altı çiziliyor, “Başkanlık sistemine geçmek istediğini söyleyip, halktan oy istemesi tamamen Anayasa’ya aykırıdır, suçtur” değerlendirmesinde bulunuluyor.

 

“Seçimde olmazsa, referanduma giderim. Orda hallederim” diyen Erdoğan’ın toplumdaki algıyı yönetmeye çalıştığı da apaçık ortada. Erdoğan’ın halihazırda bir çok eleştiriye hedef olmasını da göz önünde bulundurursak, bu tarz söylemlerinin kendisine karşı olanları körüklediğini gözlemlemek de yanlış olmaz. 7 Haziran’daki seçimlerin neler getireceğini hep birlikte göreceğiz