Çöp Taksi

1.411 views
views

Öyle bir şehir düşünün ki taksiler artık çöp taşıyor.

Balıkesir Belediyesi tarafından hizmete sunulan “çöp taksi”ler telefonla aranması durumunda mahallelerde biriken çöpleri tek tek topluyor.

Vatandaş 07.00-24.00 saatleri arasında, evinin veya iş yerinin önünde biriken çöplere ilişkin ‘444 40 10’ çağrı merkezini arayarak bildirimde bulunduğunda, çöp taksiler hemen bölgeye gidip atıkları alıyor.

Ülkemizde ilk kez Balıkesir’de “çöp taksi” hizmetini sunduklarını belirten Balıkesir Belediye Başkan Yardımcısı Ali Öztozlu, bunun için damperli mini kamyonlar aldıklarını ve çöp taksi yazılarıyla giydirdiklerini belirtti.

8 konteynerle dolan çöp taksiler, atıklarını bir noktada ulaştıkları çöp kamyonlarına aktarıyor ve görevine devam ediyor. İhtiyaç halinde araç sayısı arttırılabileceği yetkililerce söylenen çöp taksilerden vatandaşlar ise çok memnun.

Öztolu, bu uygulama diğer iller tarafından da ilgiyle karşılandığını ve bu proje için Türkiye Patent Enstitüsüne patent başvurusunda bulunduklarını dile getirdi.

Böyle bir uygulamanın bütün illerimizde uygulanmasını temenni ediyor, çevre dostu bu yaklaşımlarından dolayı Balıkesir Belediyesini tebrik ediyoruz.