Çocuk ve Ölüm Hiç Aynı Cümlede Olur Mu?

1.025 views
views

Her şeyin küçüğü, yavrusu sevimlidir derler. Çocuklar da ondandır ki sevilir elbet. Ama kalbinde kötülük olanlar bilmez, çocuklar taraf tutmaz. Bu ülkede çocuklar öldü, ölmeye de devam ediyor. Çocuklar ölüyor ama değişen tek şey nasıl öldükleri. Terör, taciz, tecavüz, şiddet, siyasi, sosyal ve daha listeyi uzatacağımız birçok sebepten.

Büyükşehirlerde çocuklar kaçırıldıkları ya da cinsel istismar ya da şiddet ile ölüyorlar. Bir diğeri büyükşehirlerde toplumsal olaylar sonucu ölen çocuklar. Sınır bölgelerinde de terör, yoksulluk, iklim şartlarının kurbanı oluyorlar.

Cizre’de Nihat Kazanhan öldürüldü, Van’da 4,5 ay önce kaybolan Nehir de ölü bulundu. Yine Van’da 3 yaşındaki Muharrem yollar kardan kapalı olduğu için hastaneye götürülemedi ve babası 16 km boyunca sırtında çocuğunun cenazesini taşıdı. Geçtiğimiz sene de komşusunun bahçesinde ölü bulunan Pamir’i hepimiz önce Twitter aracılığıyla duymuş ve aramıştık.

fft2mm3860933

Yapılan onca alt ve üst yapı hizmetlerinin hala ne işe yaradığı merak konusu. Her gün kaybolan, ölen ya da idarenin hizmet kusuru nedeniyle canından olan çocuk haberleri almaya yüreğimiz dayanmaz oldu. Bir diğer sorun çocuk cezaevleri ve orada yaşanan tecavüzler. Yaşananlar gizleniyordu ve tutum hala sürmekte.

Hasta çocukların ilaca ihtiyacı var ve bu ilaçların getirilmesinin beklerken durumu kötüye gidenler ya da ölenler oldu ki onlar daha çocuk ve hayatın en büyük zorluğuyla; amansız hastalıklarla baş etmeye çalışıyorlar.

Çok daha eskilerden bu yana devlet tarafından öldürülen çocukların sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. Buna en son örnek polis kurşunuyla öldürülen Berkin Elvan’dı. 269 gün direnmiş ve 11 Martta yaşamını yitirmişti. O öleli 1 yıl oldu ama 1 yılda pek de değişen bir şey olmadı. Yine anma törenlerinde olaylar çıktı ve neredeyse yeni yeni ‘Berkinler’, ’ Ceylanlar’ yaşanacaktı.

Ailelelerin çocuklarını yalnız bırakmaktan endişe duyduğu bir 21. Yüzyıl ülkesi olduk.  Suçluların rızası vardı indirimi aldığı, eğer suç bir kolluk tarafından gerçekleştirildiyse uzatmadan takipsizlik kararı verildiği ya da delil yetersizliği gibi izahı olmayan nedenlerle sokaklarda potansiyel suçlu olarak gezen insanların haberlerini duymak olağan hale geldi.

Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmenin tarafıdır Türkiye. Çocuk konusu bu kadar hassasken yakıcı değil yapıcı olmak her zaman temel amaç olmalı. Ancak hukuksal olarak savunma yaparken çocuğu ve insanlığı el üstünde tutan üslubu lafla değil eylemle pekiştirmek gerekir. Çocuk haklarının da en çok devlet tarafından korunması önem arz etmektedir.

Burcu KESKİN