Çinli Bir Yetkilinin Evinde Nakit 32 Milyon Dolar Bulundu

1.240 views
views

 Bugüne dek operasyonlarda ele geçirilen en büyük miktarda nakit para Çinli bir üst düzey yöneticinin evinde bulundu. Nakit yerine geçen tam 32 milyon dolar.

Rüşvet ve yolsuzluk iddiaları üzerine soruşturma altındaki Ulusal Enerji Kurumu Başkan Yardımcısı Wei Pengyuan’ın evinde 200 milyon yen( yaklaşık 32 milyon dolar) bulundu. Savcılar, evdeki 16 para sayma makinesinin dördünün evde bulunan paraları sayarken bozulduğunu söyledi.

Ortalama yıllık gelirin 4.600 dolar olduğu ülkede en büyük para birimi 100 yuan. Bütün paraların 100 yuan olması durumunda bile paraların ağırlığı yaklaşık 2 ton edebileceği söyleniyor. Çin lideri Xi Jinping yolsuzlukla mücadele sözü vermişti. Xi yolsuzlukla mücadelesinde “hem kaplanları hem de sinekleri” hedef alacağını söylemiş ve en üst düzey Komünist Parti üyelerinin bu mücadeleden muaf kalamayacağını söylemişti. Bu söylemler üstüne Başkan yardımcısı Penyguan da dahil olmak üzere 10 aylık süreçte 13 bin yetkili rüşvet ve yolsuzluk suçlarıyla çeşitli cezalara çarptırıldı.

Xi Jinping başa geçtiğinde beri ülkede üst düzey görevlerdeki birçok yetkili yolsuzluk soruşturmasından geçirildi.