Çin’de Yaza Merhaba : Yulin 2015 (!)

843 views
views

Çin’in Yulin bölgesinde 2009’dan beri köpek eti yeme festivali kutlanıyor. Festival kapsamında 40 bin köpek katledildi. Hayvan severlerin seferber olması, ülkelerden gelen tepkiler ve imza kampanyalarına rağmen festival gerçekleşti.

Bu festivalin kendilerinin kötü ruhlardan uzak tuttuğunu düşünüyorlar.

Yazın gelişini de kutlamak amacıyla düzenlenen festival, yerel halktan bir kesimin köpeklerin katledilmesinin engellemek için onları satın aldı. Köpeklerin kesilmesindeki yöntemin uygun olduğunu söyleyenler, hayvan hakları savunucularının tepkileriyle karşılaştı.

Köpeklerin adrenalin salgılaması sonucu daha lezzetli hale geldiği söylenen etler, bu sebeple kesilmeden önce köpeklerin dövülmesi ya da diri diri kesilmeleri sonucunu doğuruyor.

0YZX03

Protestoları, geleneklerine karışılmaması ve saygı duyulmasını isteyerek dikkate almayan halk köpeklerden bulaşan kuduz nedeniyle yaşamını yitiriyor. Her yıl ortalama 300 kişi kuduzdan dolayı ölüyor.

İki bin yıldan beri köpek eti yiyen Çin bu eti lezzetli buluyor ve geleneksel anlamlar yüklüyor.

2009’dan beri gerçekleşen festival hayvan hakları savunucularının tepkisinin çekse de yerel halk tarafından köpeklerin kesilmesi ve yenmesinin önüne geçmiyor.

 

Burcu KESKİN

http://www.cnnturk.com/dunya/cinde-kopek-eti-festivali-icin-40-bin-kopek-kesildi?page=4

http://www.medyafaresi.com/m/haber/Yulin-Kopek-Yeme-Festivalinde-40-bin-kopek-katledildi_486147.html