Cayır Cayır Soma

1.276 views
views

“Yanan bizdik, siz kömür sandınız.”

Dünyada cehennemi görenler, ama bunu göremeyenler için tek cümlelik özet… Binlerce şey yazıldı, çizildi ama belki de hiçbiri yanmak eylemi kadar gerçek değildi. Ne için?  Yaşam mücadelesi için, çocuklarını okutmak yahut kredi borcunu ödemek için, saati 5 lira bile bile, önlem yok bile bile.

284 işçinin hayatı bu kadar ucuz olmamalıydı. Alınacak, alınması gereken önlemler olmalıydı. Daha sıkı denetlenmeliydi. -meli, -malı vesaire… Ne yazık ki hiçbir gereklilik eki, yitip giden 284 canı geri getirmeyecek. 284 canın eşinin, evladının, kardeşinin acısını dindirmeyecek. İşte asıl kader bu. Geri dönemeyecek olmak..

Bir ülke vatandaşlarını nasıl kar payından ya da eşyadan daha değerli hissettirebilir bunu kanıksamak akıl işi değil.

-Çizmelerimi çıkarayım mı? Sedye kirlenmesin” diyen güzel ağabeyim: Kirlenen insanlık, kirlenen birkaç milyon dolar(!) fazla kar için insan. Sen de, çizmelerin de tertemizsiniz bu dünya düzeninde. Kendini bir sedyeden daha değersiz hissettiren duygun kuş olup uçsun senden. Daha fazla, EN fazla para da yerin dibine batsın.

Kanalın birisi babasını maden faciasında kaybeden çocuklardan birine bir soru yöneltiyor. Soru aşağı yukarı şu:

-” Babanla güzel anılarınız var mı?” O çocuğun verdiği cevap zaten ciğer dağlamaya yeter de artar.

-” Babamla anımız yok. O çalışırdı; kendisi ekmek yerdi, bizim önümüze yemek koyardı.”

Babasıyla anısı bundan ibaret olan eminim binlerce küçük yürek var. Ve bunun sorumluları bundan bihaber..

Yüzlerce acının fotoğraflarını gördük. yüzlerce evlat babasına ağladı, yüzlerce eş ağladı. “Ben bekarım abi, mahmut abi içerde onu alın onun karısı hamile” diyerek bize hayat dersi veren oldu. Acının tarifi yok ne söylense içi boş… Sonra o klişe söz gelir aklıma, “Unutursak kalbimiz kurusun!” ama unutacağız her acı gibi. Affedin bizi, sizi koruyamadık, para ağır bastı insanlığımız kurudu. Kalbimizi de kurutacaklar. Yeriniz ışıkların içi. Ama siz affedin bizi. Biz de yandık sizin gibi, kömür sanıldı.