Çarşı’da Beraat

811 views
views

Gezi Parkı olaylarının ardından birçok grubun gözaltına alındı ve haklarında dava açıldı. Bu gruplardan biri de çarşıydı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada taraflar son savunmalarını yaptılar ve dava sonuçlandı.

Haklarında Cumhuriyet Savcısı Abdullah Mirza Coşkun, tüm sanıkların “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçundan beraatını istemişti. Savcı Coşkun, tüm sanıkların “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek” suçundan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını, 4 sanığın da “6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkında Kanun’a muhalefet etmek” suçundan hapis cezasına çarptırılmasını talep etmişti.

Haklarında cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek”, “örgüt kurmak veya örgüte üye olmak” ile “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek” suçlarından yargılanan 35 sanık beraat etti.

2 sanık ise yasak madde bulundurmaktan 2 yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptırıldı.

Burcu KESKİN

http://www.cnnturk.com/turkiye/carsi-davasinda-karar-aciklandi