Bu Dolar Üfleyerek İnmez

1.008 views
views

Doların Önlenemeyen Yükselişi

 

Ya da TL’nin önlenemez değer kaybı da diyebiliriz. Erdem Başçı’nın konuşmasının bile dindiremediği hararet gitgide tehlikeli bir hal alıyor. Ağustos ayının ilk haftasında ortalama 1,93 civarında seyreden Dolar/TL fiyatı bu haftadan sonra geçtiği yükselişten henüz dönebilmiş değil. Eylül ayına girdiğimiz bu günlerde dolar 2 TL’nin üzerine çıkmış durumda ve uzmanlara göre bu seviyeden düşmeye de pek niyetli gibi gözükmüyor.

 

dolar artıs agus

Son olarak Alman medyasından Deutsche Welle’in yaptığı Türkiye Ekonomisi analizi ise hızlı sermaye çıkışları ve Suriye’deki gelişmelerin beklentilerin karamsar bir hale bürünmesine neden olduğunu gösteriyor.

Erdem Başçı’ya göre ise bu durum geçici

Başçı Dolar/TL kuru hakkında  “TL’nin bu kadar zayıf olmasını gerektirecek bir şey yok. Kısa sürede geçeceğini düşünüyoruz ” dedi.

‘’TL’nin değerini aslanlar gibi koruyacağız’’ diyen Erdem Başçı Merkez Bankası’na Ekim sonuna kadar süre verilmesini istedi  ‘’Biz TL’nin değerini aslanlar gibi koruyacağız. Bunu sadece döviz silahıyla yapacağız’’ derken piyasaların bu duruma ters tepki verdiği gözlendi.

Başçı konuşmaya başlamadan önce 2.007 seviyesinde olan Dolar/ TL Fiyatı Başçı konuşmasını bitirdiğinde 2.01 TL seviyesini geçti. Aynı şekilde güne 67 bin 690 seviyelerinde başlayan borsa konuşma sonunda 66 bin 680 seviyelerine düştü.

‘’Doları yıl sonunda 1.92 TL olarak görürseniz şaşırmayın’’ açıklamasında da bulunarak bir nevi yıl sonu hedefini açıklayan Erdem Başcı’nın bu düşüncesi de piyasada beklenilen etkiyi yaratmadı. Hatta Golman Sachs’ın 2.2TL’lik yıl sonu tahmini karamsar olan piyasayı daha da karamsar hale getirdi.

Henüz bir sonuca ulaşmamış Suriye meselesinin piyasada yarattığı rahatsızlık ve FED’in açıklamalarından sonra hızlanan sermaye çıkışı gibi ekonomimizin aleyhinde duran faktörlerin ne zaman bir çözüme ulaşacağı veya Erdem Başçı’nın açıklamalarının piyasaya yıl sonuna kadar nefes aldırıp aldıramayacağı önümüzdeki haftalarda biraz daha netleşecektir.