BLOOMBERG HT TÜRKİYE EKONOMİ ZİRVESİ

1.808 views
views

Bloomberg HT’nin bu yıl ikincisini düzenlediği Türkiye Ekonomi Zirvesi’nde Türk Telekom Ceo’su Paul Doany, iş adamı Turgay Ciner’in eşi Didem Ciner, Başbakan Binali Yıldırım ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek gibi iş ve siyaset dünyasının önemli isimleri biraraya geldi. Hilton Bomonti İstanbul’da gerçekleştirilen zirvede Türkiye ekonomisinin mevcut durumu ve geleceği masaya yatırıldı. Türkiye’de Bankacılığın Geleceği, Gayrimenkulde Yatırım Fırsatları, Sigortacılık ve Bireysel Emeklilik Sistemi ile Mega Projeler başlıklı 4 ana oturum gerçekleştirildi.

Döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve doların üst üste rekorlar kırmasının üzerine denk gelen zirvede önemli açıklamalarda bulunuldu. Son zamanlarda hem yatırımcılar hem de vatandaş üzerindeki ekonomik tedirginlik hat safhalara ulaşmıştı. Özellikle Başbakan Binali’nin kapanış konuşmasında ekonomideki sektelerin kısa vadeli olduğu, uzun vadeli genel tablo çerçevesinde söylenilenden daha iyi durumda olunduğu belirtildi.

Mehmet Şimşek, “Bankacılara sesleniyorum; bilançonuzun ufak bir kısmını dahi olsa Ar-Ge gibi işlere ayırın, gelecek vadeden şirketlere kredi verin. Bu sizin de kazanacağınız bir alan” diye konuştu.

 

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, TL’deki son değer kaybının temellerden kaynaklanmadığını ve TCMB’nin gerektiği durumda harekete geçeceğine güvendiğini dile getirdi. Leblebici, bankacılık sektörüne ilişkin ise, bankaların 2018’de yüzde 16-20 aralığında kredi büyümesini koruyabileceği açıklamasında bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım, ‘’Spekülasyonlar döviz kurlarında kısa vadede bir dalgalanmaya sebep olmaktadır. Bu şoklara karşı direnç göstererek büyümesini sürdürüyor. Bundan sonra orta vadeli plan uygulaması çerçevesinde direncini daha da artacak. Uzun vadede felaket tellahlığı yapanlar yine ters köşe olacak.’’ diye konuştu.