Biz Mektup Yazardık

1.062 views
views

Sadece şairliğiyle değil, ressamlığıyla da sanat dünyamızda tartışılmaz bir yer vardır Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun.

Yazdığı şiirlerde insanı ele almış, memleketin hasretini işlemiş, doğmak ölmek, aşık olmak gibi insana ait temalara ağırlıkla yer veren Bedri Rahmi Eyüboğlu, Türkiye’de epey bir kuşağın adını dahi ne yazık ki duyamayacağı 1975 yılında vefat etmiş.

Fakat, Veysel’in dediği gibi, ‘’ölmez eser’’ler bırakmıştır, nicelikle ifade edilemeyecek kadar…

Eserlerinden, şiirleri, resimleri belki biliniyordu ama ya mektupları?

İş Sanat, enfes bir projeyle çıkarıyor İzmir’de Bedri Rahmi’yi karşımıza. Mektuplarıyla… Hem de kendi sesinden şiirleri ve yaptığı resimler eşliğinde. Biz Mektup Yazardık adıyla sergilenecek olan mektuplar uzun ve titiz çalışmalar sonucu gün yüzüne çıkıyor.

Sanatçının gelini, Hughette Eyüboğlu’nun hazırlayıp, Ruken Kızıler’in editörlüğünü yaptığı, Türkiye İş Bankası Yayınları’nca yayımlanacak mektuplarına paralel olarak yapılacak serginin yeri İzmir Kibele olarak belirlendi.

Sergide, Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun birbirinden değerli isimlerle yaptığı sayısız mektup bulunuyor. Kimler yok ki bu isimler arasında. Memleket hasretiyle, gurbette yaşayan Nazım Hikmet, genç yaşta kaybettğimiz garip akımının kurucularından Orhan Veli, Aşık Veysel, Huzur, Ahmet Hamdi Tanpınar, Abidin Dino ve daha niceleri.fft251_mf8979465

Sadece şiir ve resimleri ile değil mektupları ile pek çok insana temas etmiş Bedri Rahmi Eyüboğlu. Fakat en önemli mektupları olan, Karadutu, çatal karası, çingenesi olan Mari Gerekmezyan’a ve eşi Eren Eyüboğlu’na olan mektupları da sergide ilgililerinin karşısında olacak.

Eşi ve Mari Gerekmezyan arasında kalan Bedri Rahmi’yi daha iyi tasavvur edeceğimiz, Aşık Veysel’e şiirler anlatan, resimler çizen, Orhan Veli ile sefaleti, aşkı paylaşabileceğimiz, Nazım Hikmet ile memleket kokusunu içimize çekeceğimiz mektupların olması kaçınılmaz olsa gerek. Hatta araları bozukken mektuplaşmayı ihmal etmeyen iki insana tanıyacağız. Necip Fazıl ile olan mektupları da sergide olacak.

Mektuplar da şifreler vardır belki de; tren sözcüğü gibi. Sadece bu bilgi bile merak etmeye yetip artıyor olsa gerek.

20 Haziran’a kadar sürecek olan sergiye şimdiden yoğun ilgi var ve söylenenlere göre duygulanmamak elde değil…