Bir Sahil Kasabası: Foça

4.170 views
views

Denizin ve doğanın güzelliği ile aklınızı başınızdan alacak bir sahil kasabası, Foça…

Yazın sıcaklığını iyice hissettiğimiz bu günlerde tatil planlarımızı da hazırlamaya başladık. Çeşitli internet sitelerinde ya da televizyon programlarında gördüğümüz mekanları yer seçimlerimiz için bir kenara not etme telaşına düştük. Bu yazımızda İzmirlilerin ve sakin yerleri tercih edenlerin listelerinin başında bulundurdukları bir güzel ilçeden bahsetmek istiyoruz.

_ZM_R_FO_A_47_

İzmir’in kuzeyinde yer alan ve en şirin sahil kasabalarından biri olan Foça eskiden Antik Çağda bir İyon yerleşimi olarak ortaya çıktığında, civar denizlerde yaşayan foklardan dolayı Phokaia adını almış ve zamanla Foça olarak anılmıştır.

Foça(Phokaia) Aiollar tarafından M.Ö 11. yüzyılda kurulmuş.  Wikipedia.org adresinden elde ettiğimiz bilgiye göre o zamanlarda en önemli İyonya’nın yerleşim yerlerinden biri olan Phokaia’de iyon yerleşimi M.Ö 9. yüzyılda başlamıştır. Tarihte usta denizci olarak bilinen Phokaialılar, ayrıca mühendislikteki gelişmişlikleri ve başarıları ile Ege, Akdeniz ve Karadeniz’e de birçok sayıda koloni kurmuşlardır. Foçalılar’ın tarihte bilinen kurmuş olduğu önemli kolonilerden bazıları: Karadeniz’deki Amysos (Samsun); Çanakkale Boğazındaki Lampsakos(Lapseki); Midilli Adası’nda Methymna(Molyvoz);  Avrupa’daki Elea(Velia-İtalya); Alalia(Korsika); Massalia(Marsilya-Fransa)’dır.

Phokaialılar İyonya’da doğal altın-gümüş karışımı kullanarak “elektron” sikkeyi tarihte ilk defa bastıranlardan biri olarak bilinmektedir. Foça 13. yüzyılda Çakabey tarafından alınarak Çaka Bey’in yönetimine daha sonra ise Saruhanoğulları Beyliği’nin yönetimine geçmiştir. 1455’te ise Osmanlı Padişahı II. Mehmed, büyük fetihten sonra Foçayı alarak Osmanlı topraklarına dahil etmiştir.

Foça, bu tür medeniyet ve topluluklara merkez olduğu için önemli arkeolojik merkezi haline gelmiştir. Gerçekleştirilen kazılarda, Helenistik döneminden kalan tiyatro, Athena Tapınağı ve Kutsal Alanı, Liman Kutsal Alanı (Kibele’ye ait olduğu düşünülmekte) ile Pers Anıt Mezarı ortaya çıkarılmıştır.

Foça’nın kent simgesi şimdilerde Akdeniz Fokları olsa da eski Foçalıların simgesi horozmuş. Dirliğin ve erken uyanışın simgesi olan horoz heykelini Foça’ya girdiğinizde göreceksiniz. Phokaialılar, tahtadan horoz heykellerini meclislerine, tapınaklarına ve gemilerinin burunlarına koyarlarmış. Foça’da bir yerlerde altın bir horoz olduğuna inanılıyor ve insanlar yıllardır bu altın horozu arayıp duruyorlar.

Foça adalar beldesidir. Çevredeki irili ufaklı pek çok adayla koya günü birlik tekne turlarına katılabilir ya da özel bir tekne kiralayabilirsiniz. Gün batımını sahildeki balıkçı lokantalarında yemek yiyerek değerlendirebilirsiniz. Küçük ve sevimli pansiyonlarında konaklayıp bisikletle sahilde tur atmak da yapacaklarınız arasında olmalı.

Kendinize küçük bir çanta hazırlayın ve Foça’ya bir hafta sonu kaçamağı yapın. Sakin, romantik, sevimli bir sahil kasabası sizlerin ziyaretini bekliyor.